Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS

KINEZIOLOĢISKĀ TEIPOŠANA

Kas ir ārstnieciskā teipošana?

Teipošana ir mūsdienīga fizioterapijas metode, kas efektīvi palīdz ārstēt dažādas izcelsmes sāpes un ķermeņa diskomfortu.

Teipošanas pirmsākumi meklējami Āzijā – Japānā un Korejā, Eiropā šo metodi sāka izmantot pagājušā gadsimta beigās. Medicīniskajai teipošanai ir vairāki veidi, šobrīd plašāk izmanto kinezioloģisko un dinamisko teipošanu. To kopējā iezīme ir elastīga, pašlīpoša saite, līdzīga plāksterim, ko uzlīmē uz ķermeņa.

Kāpēc uz ķermeņa tiek līmēts teips?

Teipam ir divi uzdevumi:

  • tas palīdz muskulim strādāt vai atbrīvoties,
  • tas nostabilizē locītavu ar tādu kā korseti – stiprinātāju, tādējādi palīdzot pareizi kustēties, pareizi kustināt locītavu.

Ja nepieciešams iegūt plašāku iedarbību, var līmēt vairākus teipus vienlaikus. Līmēšanas tehnikas ir atšķirīgas, ir jāzina, kā to darīt, tāpēc teipošanu veic fizioterapeits. Liekot kinezioloģisko teipu, ir svarīgi zināt, kur un kā muskulis stiepjas, kur tas sākas, kur beidzas, kā tas strādā. Savukārt, liekot dinamisko teipu, ir svarīgi zināt, kā kustas locītava, ievērot pareizo virzienu un locītavas sviras.

Kā korseti parasti izmanto kinezioloģisko teipu, to liek kā saiti, kārtīgi nostiepjot, lai neļautu locītavai nepareizi kustēties, tādējādi saglabātu locītavas stabilitāti. Dinamiskais teips, ko uzliek muskulim, palīdz tam pareizi darboties – sarauties, atslābt un nomierināties.

Kā zināt, ka teips palīdzēs?

Teipošanas tehnikas izvēle ir atkarīga no diagnozes, no individuālajām sūdzībām. Fizioterapeits parasti iztaujā pacientu, rūpīgi izmeklē, lai noteiktu, kā labāk uzlikt teipu. Ideāli, ja pacientam jau ir veikti kaut kādi izmeklējumi un noteikta diagnoze, tad pavisam precīzi var prognozēt labāko teipošanas veidu. Tomēr dažkārt ir grūti pielāgot īsto variantu, piemēram, plecam, ir ļoti daudz muskuļu un kustību iespēju, tāpēc ir jāizmēģina vairāki varianti, atrod piemērotāko. Vēlamo efektu var sajust jau pirmajās 5– 10 minūtēs. Ja tā nav, visticamāk arī nebūs. Vienīgais izņēmums ir tās situācijas, kad teipojam, lai samazinātu tūsku, pampumu un apjomīgus zilumus, tad gan tūlītēja efekta nebūs, tūska un zilumi izzūd pēc pāris dienām.

Kā teips to var izdarīt?

Teips tiek līmēts pa limfas atteci, tādējādi tiek mazināts pampums un tūska. Visbiežāk teipus liek uz kājām un rokām – pacientiem pēc traumām, kā arī vēža slimniekiem, kuriem pēc limfmezglu noņemšanas, veidojas vērā ņemams pietūkums. Onkoloģiskajiem slimniekiem teipošana atvieglo dzīvi, jo citas metodes nepalīdz.

Vai teipu var likt arī bērniem?

Teipus var likt arī pavisam maziem bērniem, – stājas korekcijai, pat zīdaiņiem, piemēram, lai ātrāk novērstu nabas bruku. Teipu parasti tur 4 – 10 dienas, tomēr bērniem āda ir daudz jutīgāka āda, tāpēc ir jāseko, vai teips nerada kairinājumu. Tas nesatur nekādus medikamentus, tomēr līme ir diezgan spēcīga un apmēram 1% tā var izraisīt ādas apsārtumu, izsitumus vai niezi. Tad gan nav ko mocīties un teips jāņem nost. Teips ir ūdensizturīgs, tam nekaitē ne mazgāšanās, ne pirts, ne pelde baseinā.

Ar teipiem mēs varam efektīvi stimulēt muskuļus, bet brīnumus tie nedarīs. Ja āda ir jau noslīdējusi, teipošana var uzlabot muskuļu stāvokli, mazliet nostiept ādu.

Zināšanai:

  • Teips tulkojumā no angļu valodas nozīmē plāksteris, pārsējs, saite.
  • Teipošana ir pašlīpošas lentes joslu pielīmēšana dažādām ķermeņa daļām pēc īpašas metodikas, kas ir atkarīga no veselības problēmām, cilvēka anatomiskajām un funkcionālajām īpatnībām.

Teipošanas lielie plusi:

  • uzlabo muskuļu funkcijas un stabilizē muskuļu tonusu;
  • uzlabo asinsriti un limfas cirkulāciju problēmzonā, tādējādi samazina tūsku un iekaisumu;
  • mazina sāpes;
  • uzlabo locītavu stabilitāti un kustīgumu;
  • uzlabo mikrocirkulāciju zemādas audos.

Medicīnisko teipošanu izmanto:

  • lai mazinātu muguras sāpes (spondiloze, diska trūces u.c.);
  • pret locītavu sāpēm (piem. iesaldētais plecs jeb adhezīvais kapsulīts, tenisista elkonis u.c.);
  • pēc traumām, ja ir sasitumi, mežģījumi, sastiepumi, lūzumi,
  • tūskas un zemādas asinsizplūdumu mazināšanai;
  • iekaisuma mazināšanai un rētu profilaksei;
  • neirorefleksīvām manipulācijām (piem. pret muskuļu saspringuma izraisītām galvassāpēm).
  • stājas korekcijai u.c.

Ar medicīniskas teipošanas metodi Medicīnas centra ARS strādā fizioterapeiti: