Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS
Veloergometrija (VEM)

Veloergometrija (VEM)

Sirds funkcionālā diagnostika

Pilnvērtīga sirds un asinsrites sistēmas izmeklēšana, izmantojot dažādas diagnostikas metodes, lai pārbaudītu sirds un asinsvadu funkcionālās spējas.

Veloergometrija – VEM

Diagnostikas metode fiziskās tolerances novērtēšanas jeb fiziskās slodzes tests ar elektrokardiogrammas reģistrēšanu.

VEM ir praktiskākais un vērtīgākais kardiovaskulārās sistēmas novērtēšanas veids. Slodzes testu veic ar veloergometru (speciālu velosipēdam līdzīgu trenažieri, kurš aprīkots ar speciālu aparatūru) kontrolējot EKG, sirds frekvenci, mērot arteriālo asinspiedienu, kā arī vēro kādas ir izmaiņas pēc slodzes – vai ir sirds ritma traucējumi, asinsvadu sašaurināšanās, utt.

VEM izmanto pacientiem, kuriem ir sūdzības par sāpēm sirds apvidū. VEM palīdzību diagnosticē sirds  slimības. Izmeklējuma laikā jāsasniedz noteikta slodze, minot velotrenažiera pedāļus. Šajā laikā tiek pierakstīta elektrokardiogramma (EKG), kā arī mērīts asinsspiediens, noteikta sirdsdarbības frekvence. Izmeklējums turpinās, līdz sasniegts noteikts pulsa biežums vai parādās kādas sūdzības (sāpes, paaugstināts asinsspiediens, izteikts elpas trūkums u.tml.).

Pacientam ar jau esošu sirds slimību ar VEM palīdzību novērtē ārstēšanas efektivitāti, fiziskās slodzes toleranci, riska faktorus un prognozi. Šis tests ietilpst arī pacienta padziļinātā izmeklēšanā, ar tā palīdzību var ieteikt piemērotu fizisku slodzi.

Veloergometriju izmanto stenokardijas diagnozes noteikšanai, ārstēšanas efektivitātes novērtēšanai un slodzes tolerances noteikšanai. Izmanto koronārās sirds slimības diagnostikā – stenokardija, miokarda infarkts, kā arī citos gadījumos.

Izmeklējumu veic ārsti-kardiologi: