Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS
Mamogrāfija ar tomosintēzi

Mamogrāfija ar tomosintēzi

Mamogrāfija ir krūts izmeklēšana ar zemas intensitātes rentgena stariem. Šī uzskatāma par vienu no efektīvākajām metodēm, lai savlaicīgi atklātu krūts vēzi vai kādas citas krūts problēmas.

Mamogrāfija ar tomosintēzi ir efektīvākais sasniegums mamogrāfijas metodes attīstībā pēdējo 30 – 40 gadu laikā. Tomosintēze nodrošina īpašas diagnostikas priekšrocības sievietēm ar mamogrāfiski blīvu krūšu struktūru un paver agrīnas diagnostikas iespējas, ko nevar veikt ar tradicionālo mamogrāfiju. Mamogrāfija ar tomosintēzes tehnoloģiju, ir neaizstājama un unikāla krūšu izmeklēšanas metode. Pastāv krūts vēža formas ar mikrokalcinātiem jeb sīkiem sakaļķojumiem dziedzeru audos, kurus var redzēt vienīgi mamogrāfijā. Šie kalcināti var liecināt par sākotnējām izmaiņām dziedzeru audos – arī par ļaundabīgu audzēju, kas tikko sācis attīstīties. Ja mikrokalcināti –(nepalpējama krūts vēža pazīmes) ir nelieli un nelielās zonās, ultrasonogrāfijas izmeklējuma laikā tos diemžēl neredz.

SVARĪGI ZINĀT!!!

 • Mammogrāfiju ieteicams veikt laikā no 5. līdz 12.menstruālā cikla dienai!
 • Izmeklējums netiek veikts grūtniecības laikā!
 • Pacientēm ar krūšu implantiem ir nepieciešams ārsta nosūtījums un implanta sertifikāts!

No 2022. gada oktobra Medicīnas centrs ARS ievieš jaunākās Eiropas vadlīnijas krūts vēža skrīninga un krūts dziedzeru profilaktisko izmeklējumu norisē.

Svarīgākais par izmaiņām:

 • Skrīninga mamogrāfijas tiks veiktas ar digitālo mamogrāfu 2D režīmā.
 • 3D izmeklējumu (tomosintēzes funkciju) būs iespējams pielietot papildus: skrīninga izmeklējumiem – gadījumos, kad tas indicēts krūšu dziedzeraudu struktūras dēļ vai dziedzeraudu izmaiņu gadījumā,  kā arī diagnostiskajām mamogrāfijām, ja to nozīmējis nosūtošais ārsts.
 • Sievietēm ar krūšu implantiem papildus skrīninga izmeklējumam piedāvāsim t.s Eklunda projekciju, kas ievērojami uzlabo izmeklējuma diagnostisko vērtību.

!!!! 3D izmeklējums un Eklunda projekcija ir maksas pakalpojums.

Pirmo reizi mamogrāfiju būtu ieteicams veikt 40 gadu vecumā, taču pēc 50 gadu vecuma tā būtu jāveic vismaz vienu reizi gadā – tas atkarīgs no iepriekšējā mammogrāfijas izmeklējuma rezultātiem! Visi mammogrāfijas izmeklējuma rezultāti ir obligāti jāsaglabā!

Ar mamogrāfijas iekārtu Hologic Selenia Dimensions, ko nodrošina unikāla tomosintēzes tehnoloģija tiek veikta:

 • Mamogrāfija – krūšu dziedzeru 2D izmeklējums, kas ļauj izmeklēt krūtis dažādās pozīcijās. Iegūtie attēli tiek digitāli apstrādāti un saglabāti arhīvā, lai, veicot atkārtotus izmeklējumus nākotnē, ir iespēja tos salīdzināt un analizēt.
 • Mamogrāfija ar tomosintēzi – padziļināta krūšu dziedzeru izmeklēšana ar kombinēto metodi ( tāpēc to dēvē arī par Combo izmeklējumu), kas apvieno 3D un 2D izmeklējumus. Viena izmeklējuma laikā tiek veikti divi izmeklējumi – digitālā mamogrāfija (2D) un padziļināta izmeklēšana, izmantojot mamogrāfiju ar tomosintēzi (3D). Kombinētā mamogrāfijas metode ar tomosintēzi ir ievērojami precīzāka, tā ļauj daudz agrīnāk atklāt aizdomīgas izmaiņas un iespējamās patoloģijas krūts dziedzeros.

Tomosintēzes priekšrocības, salīdzinot ar standarta mamogrāfiju:

 • Viena izmeklējuma laikā var veikt gan padziļināto 3D, gan 2D izmeklēšanu.
 • Palielinās krūts audzēja agrīnas diagnostikas iespējas, ko nebūtu iespējams atklāt ar standarta 2D mamogrāfiju izteikta krūšu blīvuma dēļ.
 • Līdz pat 40% palielinās invazīvā krūts vēža diagnostika.
 • Līdz 27% palielinās visa veida krūts audzēju sākotnējā diagnostika.
 • Par 15% tiek samazināts kļūdaino jeb tā dēvēto viltus pozitīvo izmeklējumu skaits, kur iespaidu par audzēja esamību rada krūts dziedzera audu dažādais izskats.
 • 3D izmeklējums samazina atkārtotas mamogrāfijas nepieciešamību.
 • Uzlabots komforts un ievērojami samazināta rentgena apstarojuma deva izmeklējuma laikā. Vienai projekcijai izmeklējums ilgst tikai 4–5 sekundes.
Mamogrāfija ar tomosintēzi Mamogrāfija ar tomosintēzi

Cik bieži jāveic mamogrāfija ar tomosintēzi?

 • Sievietēm pēc 35 gadu vecuma, ja ģimenes anamnēzē ir pārmantots krūts audzējs (ja vairāki pirmās un otrās pakāpes asinsradinieki slimojuši ar endokrīniem audzējiem, turklāt saslimuši ar to agrīnā vecumā, tas ir, jaunāki par 40 – 50 gadiem) mamogrāfiju jāveic reizi gadā!
 • Sievietēm pēc 40 gadu vecuma mamogrāfiju jāveic reizi 2 gados!
 • Sievietēm no 50 līdz 69 gadiem valsts apmaksātā krūšu dziedzeru skrīninga izmeklējuma ietvaros – ar Nacionālā Veselības dienesta (NVD) uzaicinājuma vēstuli – izmeklējums ir BEZ MAKSAS! 

Pēc izmeklējuma

Mamogrāfijas izmeklējumā iegūtos attēlus izvērtē ārsts – radiologs, kurš izsniedz detalizētu aprakstu un slēdzienu. To var saņemt nedēļas laikā, steidzamos gadījumos – tūdaļ pēc izmeklējuma.

Diagnostiskās mamogrāfijas rezultātus izvērtē viens radiologs.
Valsts apmaksātā skrīninga mamogrāfijas rezultātus vienmēr pārbauda divi radiologi.
Mamogrāfijas izmeklējumam ir nepieciešams iepriekšējs pieraksts! 

Cenas:

 • Valsts programmas ietvaros:
  • Pacienta iemaksa ir 3,00 eiro, ja uz mamogrāfijas izmeklējumu nosūta ģimenes ārsts vai ārsts- speciālists, kurš ir līgumattiecībās ar NVD.
  • BEZ MAKSAS*– sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem – valsts apmaksātā krūšu dziedzeru skrīninga izmeklējuma ietvaros – ar Nacionālā Veselības dienesta (NVD)  uzaicinājuma vēstuli.
 • Ar ārsta-speciālista nosūtījumu  – cenrādis
 • Izmeklējumu apmaksā arī apdrošināšanas kompānijas (atkarībā no polises veida).

Ierodoties uz izmeklējumu pacientiem ir nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta – speciālista nosūtījums vai Nacionālā Veselības dienesta (NVD) uzaicinājuma vēstule.

* Nacionālais veselības dienests uz deklarēto dzīvesvietu nosūtīta uzaicinājuma vēstuli par valsts apmaksāta mamogrāfijas izmeklējuma veikšanu sievietēm, kurām šajā kalendārajā gadā paliek 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68 gadi.

Mamogrāfiju ar tomosintēzes programmu pēc iepriekšēja pieraksta veic:

Medicīnas centrs ARS
Skolas iela 5, Rīga
Tālr.: 67 201 016 vai 67 201 007
(nepieciešams iepriekšējs pieraksts)
ARS Diagnostikas klīnika
Jāņa Asara iela 3, Rīga
Tālr.: 67 201 007
(nepieciešams iepriekšējs pieraksts)
Mamogrāfijas izmeklējumus izvērtē radiologi – diagnosti:

Biruta Rasma VAGULE
Ilze ENĢELE

 

Justīne DEIČMANE
Marika KALNIŅA

Cenrādis

Medicīnas centrs ARS
Skolas iela 5, Rīga
tālr. 672 01 007