Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS
Krūts slimību diagnostika

Krūts slimību diagnostika

PLAŠĀKĀS KRŪTS SLIMĪBU DIAGNOSTIKAS IESPĒJAS VIENUVIET

Katru gadu krūts vēzis tiek atklāts aizvien jaunākām sievietēm, tāpēc ir svarīgi rūpēties par savu krūšu veselību un regulāri veikt profilaktiskās krūts pārbaudes. Savlaicīga diagnostika palīdz atklāt krūts vēzi agrīnā stadijā un ļauj to veiksmīgi ārstēt.

Lai mazinātu mirstību no krūts vēža, svarīgākā nozīme ir agrīnai krūts vēža diagnostikai. Lai to uzlabotu, ir divas iespējas:

 • sākot no 40 g.v. veikt diagnostisku mamogrāfiju ar tomosintēzi (1 x gadā vai 1 x 2 gados), ko nereti jāpapildina ar USG izmeklējumu
 • sākot no 50 – 69 g.v. valsts apmaksātā krūšu dziedzeru skrīninga izmeklējuma ietvaros (1 x 2 gados) ar Nacionālā Veselības dienesta (NVD) uzaicinājuma vēstuli izmeklējums ir BEZ MAKSAS.

ATTĒLU DIAGNOSTIKA:

Mammogrāfija ar tomosintēzes programmu

Digitālā mamogrāfija ar tomosintēzes programmu (Hologic Selenia Dimensions). Tā ir vienīgā krūšu izmeklēšanas metode, kuras ietekme uz mirstību no krūts vēža ir pierādīta, tāpēc to uzskata par  “zelta standartu” krūts vēža diagnostikā. Tā ir padziļināta krūšu dziedzeru rentgena izmeklēšanas metode, kas vienlaikus apvieno digitālo (2D) un padziļināto izmeklēšanu, izmantojot mamogrāfiju ar tomosintēzi (3D). Krūts dziedzera Rtg skenēšanu veic pa slāņiem ar soli 1 mm, tas ļauj precīzāk analizēt krūšu audus un daudz agrīnāk atklāt aizdomīgas pārmaiņas krūtīs.

Mamogrāfijas izmeklējumus izvērtē radiologi – diagnosti:

Ultrasonogrāfija

Ultrasonogrāfija (Philips EPIQ 5) ir viena no galvenajām metodēm, ko izmanto krūšu dziedzeru izmeklēšanā gan atsevišķi, gan kā papildmetodi pēc mamogrāfijas ar tomosintēzi. Krūts dziedzeru USG bieži ir nepieciešama, lai papildinātu mamogrāfijas izmeklējumu, taču tā nespēj aizvietot mamogrāfiju ar tomosintēzi ne jutīguma, ne specifiskuma ziņā. Turklāt ar šo metodi nevar iegūt visaptverošu krūts attēlu. 

 • USG kā primāro krūts dziedzeru izmeklēšanas metodi rekomendē:  
  • jaunām un nedzemdējošām sievietēm līdz 40 g.v.
  • grūtniecēm un sievietēm bērna zīdīšanas periodā
  • vīriešiem
  • sievietēm ar krūšu implantiem
  • augsta krūts vēža riska pacientēm, ja regulārs magnētiskās rezonanses skrīnings netiek veikts.

Magnētiska rezonanse

Magnētiskā rezonanse krūts dziedzeriemDigitālā magnētiskā rezonanse (Philips Ingenia Ambient Experience 3,0T) – MR izmanto, ja iepriekšējās diagnostikas metodes (USG vai mamogrāfija) nav bijušas pietiekoši informatīvas vai arī, ja ir diagnosticēts krūts vēzis, tālākās taktikas izvērtēšanai, lai izslēgtu citus perēkļus vai izvērtētu otru krūti. Krūts implantu izvērtēšanai MR ir visprecīzākā metode. MR ir ļoti informatīva diagnostikas metode, ja krūtī ir vairāki audzēji, lai noteiktu to patieso skaitu, izmēru, precizētu iepriekšējās metodēs atrastus neskaidrus veidojumus.

SVARĪGI ZINĀT!

 • Krūšu izmeklēšanu būti ieteicams veikt laikā no 5. līdz 10.menstruālā cikla dienai.
 • Izmeklējums netiek veikts grūtniecības laikā!
 • Pacientēm ar krūšu implantiem ir nepieciešams ārsta nosūtījums un implanta sertifikāts!

INVAZĪVĀS IZMEKLĒŠANAS METODES:

– Aspirācijas biopsija

Cistu veidojumu aspirācijas biopsija USG – lokālā anestēzijā ar tievas adatas palīdzību paņem šūnu paraugu no veidojuma citoloģiskai izmeklēšanai.

– Core-biopsija

Core biopsija USG/MG (stereotakses) kontrolē – ar speciālas adatas palīdzību lokālā anestēzijā paņem audu paraugu histoloģiskai izmeklēšanai. Ja patoloģija ir saskatāma tikai mamogrāfijā, Core biopsiju (audu paraugu paņemšanu) veic mamogrāfijas kontrolē. Šo metodi sauc par stereotaksi.

– Vakuuma biopsija

Vakuuma biopsija USG/MG kontrolē – lokālā anestēzijā no aizdomīgas vietas krūtī var iegūt lielu audu paraugu. Pirms katra parauga paņemšanas tiek atkārtoti veikta lokāla anestēzija. Tas ir svarīgi pie noteikta veida mikrokalcinātiem, nelieliem veidojumiem vai difūziem audu apvidiem. Vakuuma tehnoloģija nodrošina pilnīgu vakuumu krūtī, neļaujot biopsijas vietai asiņot.

Biopsijas veic radiologi – diagnosti:

ĀRSTU KONSULTĀCIJAS:

MAMOLOGA, ĶIRURGA – ONKOLOGA, ĶĪMIJTERAPEITA KONSULTĀCIJAS
Dr. med., profesors Jānis EGLĪTIS konsultē krūts slimību un citu onkoloģisko slimību gadījumos:

 • Krūts dziedzeru slimības, ko izraisa:
  • akūti un hroniski iekaisumi
  • iekaisīgi procesi
  • dishormomonāli iemesli
  • labdabīgi un ļaundabīgi audzēji
 • Ādas un mīksto audu labdabīgi un ļaundabīgi audzēji.
 • Gremošanas trakta un vēdera dobuma ļaundabīgi un labdabīgi audzēji.

ARS Diagnostikas klīnika
J. Asara iela 3, Rīga
Tālr. 66 929 750

Mamogrāfiju ar tomosintēzes programmu veic:

Medicīnas centrs ARS
Skolas iela 5, Rīga
Tālr.: 67 201 016
Ir nepieciešams iepriekšējs pieraksts
Darba laiks:
– darba dienās un sestdienās  8:00 – 19:00
– svētdienās 10:00 – 19:00
ARS Diagnostikas klīnika
Jāņa Asara iela 3, Rīga
Tālr.: 66 929 750
Ir nepieciešams iepriekšējs pieraksts