Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS
PRP injekcijas locītavu sāpēm

PRP injekcijas locītavu sāpēm

Locītavu ārstēšanai – augšanas faktora jeb ar trombocītiem bagātinātas plazmas (PRP) terapija. 

Ar PRP injekciju iespējām iepazīstina Medicīnas centra ARS traumatologs ortopēds Dr. Jānis DOBELNIEKS

Kādas ir iespējas locītavu sāpju mazināšanai?

Diemžēl gadu gaitā mūsu kaulu sistēma un locītavas noveco, dilst un veidojas deformācija ceļos, gūžās, kas bieži vien beidzas ar locītavu nomaiņu un pat invaliditāti. Izmaiņas locītavās ierobežo kustības, mūsu aktivitāti un bojā dzīves kvalitāti. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai locītavas labi kustētos, lai to kustības būtu brīvas un bez sāpēm.

Visbiežāk locītavu problēmas sākas ar locītavas skrimšļa izmaiņām. Vizuāli tas vairs neizskatās kā cieti novārīta, skaisti nolobīta ola, bet ir kļuvis mīksts, nelīdzens, grubuļains, tāpēc tas vairs neslīd, sāk dilt locītavas cīpslas un attīstās virkne problēmu.

Risinājumi

Ir vairākas iespējas, kā mēs varam mazināt sāpes un diskomfortu:

  • Hondoprotektori, piemēram, glikozamīns un dažādi citi preparāti, kas veicina vielmaiņu skrimšļaudos. Dažiem palīdz ļoti labi, citiem nemaz. Tie ir dabiski uztura bagātinātāji, kas organismam neko sliktu nodarīt nevar.
  • Ja stipri sāp, locītavās var taisīt blokādes, injicēt kortikosteroīdus jeb hormonu preparātus. Tie neārstē, bet ātri noņem sāpes un tūsku. Vienā ārstēšanas kursā nav ieteicams veikt vairāk kā 3- 4 injekcijas.
  • Hialuronskābes injekcijas. Hialuronskābe kalpo kā lubrikants un vienlaikus rada locītavā pozitīvas pārmaiņas Tā pārklāj skrimšļu virsmas, mazinot berzi, tāpēc ir vieglāk kustēties. Noturīgam efektam injekcija jāatkārto reizi gadā. Tomēr arī tās neārstē, tikai uz laiku uzlabo stāvokli.
  • Augšanas faktora jeb ar trombocītiem bagātinātas plazmas (PRP) injekcija. Šī unikālā metode dod lielas cerības, ka augšanas faktors labvēlīgi ietekmēs skrimšļa audu un cīpslu atjaunošanos. Atšķirībā no citām injekcijām, PRP ārstē sāpju cēloni, tāpēc bieži vien ar šīs metodes palīdzību izdodas novērst ieilgušas sāpes un iekaisumu.

Kas ir PRP?

PRP (Platelet Rich Plasma) terapijā izmanto plazmu, ko iegūst no pacienta paša asinīm, un injekciju veidā ievada sāpīgajā locītavā. Plazma satur paaugstinātu daudzumu trombocītu, kas izdala augšanas faktorus, tādējādi lokāli iedarbojas uz organisma audiem, veicinot dzīšanas, reģenerācijas un atjaunošanās procesus.

Pēdējo gadu klīniskie pētījumi ir apstiprinājuši šīs metodes efektivitāti praksē, tāpēc to aizvien plašāk izmanto visdažādākajās medicīnas jomās – mikroķirurģijā, ortopēdijā, traumatoloģijā, ginekoloģijā, uroloģijā, estētiskajā medicīnā u.c.

Nekaitīga alternatīva

Plazmas injekcijas nekaitē organismam, neizraisa alerģiskas reakcijas, jo tām izmanto pacienta paša asinis. Šī metode ļauj dabīgā veidā stimulēt organisma pašatjaunošanās spējas, mazināt vai pilnībā novērst sāpes bez ķirurģiskas operācijas, hormonu, ķīmisku preparātu vai spēcīgu medikamentu lietošanas. Lokāli injicētie augšanas faktori spēj atrast tieši to vietu, kur ir izveidojies iekaisums vai audu bojājums. Tie aktivizē jaunu šūnu veidošanos un stimulē audu pašatjaunošanos.

Zināšanai:

PRP satur apmēram 5– 10 reizes lielāku daudzumu augšanas faktoru, nekā parastās asinis.

Procedūras norise

Īpaši nesteidzoties procedūra ilgst apmēram 20 minūtes. Tā ir ļoti vienkārša – no pacienta vēnas paņem 20 ml asiņu un ievieto speciālā centrifūgā. Astoņu minūšu laikā centrbēdzes spēka iedarbībā no asinīm tiek atdalīta plazma– dzeltenīgs šķidrums, kura sastāvā ir liels daudzums trombocītu, kas izdala dažādus augšanas faktorus. Plazmu iepilda šļircē un tūdaļ injicē locītavā. Viss tiek darīts vienā etapā, pacientam nav ilgstoši jāgaida, kamēr asinis sagatavo injekcijai.

Vai ir nepieciešama iepriekšēja sagatavošanās?

Īpaši nē. Procedūru nevajadzētu veikt slimību akūtajos stāvokļos, ja ir kādi iekaisīgi procesi, slikta pašsajūta vai temperatūra. Der zināt, ka PRP injekcija neaizstāj pretsāpju līdzekļus, to veic tad, kad ir novērstas akūtas sāpes.

Ieteicams pirms procedūras pareizi saplānot savu laiku. Injekciju nav vēlams veikt, ja tūdaļ pēc tam ir paredzēta intensīva slodze, piemēram, doties garā pārgājienā, izbraukumā ar velosipēdu u.tml.

Dienā pēc procedūras nevajadzētu karsēties un veikt citas  manipulācijas, kas varētu ietekmēt injekcijas rezultātu.

Pēc injekcijas vienu nedēļu jāievēro saudzīgs dzīves ritms, atturoties no sportiskām aktivitātēm, kas noslogo sāpīgo locītavu.

Kad var just rezultātu?

Pēc procedūras nekad nemēdz būt sliktāk, tā var tikai palīdzēt. Daudzi pacienti sajūt atvieglojumu un pozitīvas izmaiņas jau pēc dažām dienām, jo mazinās iekaisums un sāpes. Tas galvenokārt ir atkarīgs no locītavas bojājuma pakāpes, cik lielas ir izmaiņas. Katrā gadījumā sajūtas ir citādākas, jo deformācija var būt sākuma stadijā, mērena vai arī ļoti izteikta. Parasti stāvoklis uzlabojas apmēram mēneša laikā.

Vai pietiek ar vienu injekciju?

Parasti ir pietiekami ar vienu injekciju. Tomēr dažiem pacientiem ieteicams veikt vēl vienu atkārtotu injekciju pēc kādām 2- 3 nedēļām. Noturīgam efektam to var veikt reizi gadā.

Šo procedūru var veikt arī profilaktiski. Piemēram, pacientam tiek veikta locītavas operācija, lai novērstu kādu citu problēmu, ārsts redz, ka locītavas skrimslis ir bojāts un iesaka veikt PRP injekciju. Skrimšļa bojājumi atklājas arī veicot rentgena un magnētiskās rezonanses izmeklējumus, kad sāpju dēļ tiek veikta paplašināta locītavu diagnostika.

Zināšanai:

PRP injekcijas var taisīt plecā, celī, pēdā, pirkstu locītavās, gūžā. Tās palīdz mazināt sāpes, ja ir Ahileja cīpslas iekaisums, tenisista jeb golfera elkonis u.c. Augšanas faktora injekcijas dažkārt ir labs risinājums cīņā ar sāpēm, kas jau ir hroniskā formā, kad ir izmēģināti visi medikamenti un nekas nelīdz.

Vai procedūra ir sāpīga?

Nē, jo dūriena vietā lieto lokālo anestēziju. Pašā locītavas dobumā atsāpināšana nav vajadzīga, bet, lai līdz tam nonāktu, adatai jātiek cauri ādai, tauku slānītim un locītavas kapsulai. Lai procedūra neradītu sāpes vai diskomfortu, vispirms ādā injicē atsāpinošu medikamentu un pēc tam nomaina šļirces un caur to pašu adatu locītavā ievada sagatavoto plazmu. Tādējādi nav jāveic vairāki dūrieni, ar vienu var sasniegt vajadzīgo rezultātu.

Procedūra nav ieteicama:

Grūtniecēm, cukura diabēta slimniekiem, ja ir nopietnas imūnsistēmas slimības.

Cenrādis