Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS
Kolposkopija

Kolposkopija

Kolposkopija – atslēga efektīvai dzemdes kakla vēža diagnostikai

Pasaulē daudzās valstīs kolposkopija tiek piedāvāta kā „zelta standarts” izmeklēšanā visām tām pacientēm, kurām ir izmainītas onkocitoloģiskās analīzes atbildes, lai precizētu diagnozi un tālāko iespējamo ārstēšanu. Šī metode tiek izmantota arī Medicīnas centrā ARS.

Medicīnas centrā ARS kolposkopijas izmeklējumos izmanto jaunākās paaudzes kolposkopu Olympus OCT- 500 ar paplašinātām augstas kvalitātes attēla palielinājuma iespējām, kas nodrošina iespējami precīzu un agrīnu dzemdes kakla izmaiņu diagnostiku un ārstēšanu.

Kādos gadījumos nozīmē kolposkopiju?

Ja dzemdes kakla izmaiņu skrīninga programmas ietvaros veiktās citoloģijas analīzes rezultāts neatbilst normai.
Ja ginekoloģiskās apskates laikā ir redzamas dzemdes kakliņa izmaiņas vai tā asiņošana, lai precizētu situāciju, ginekologs rekomendē kolposkopiju.

Kas ir kolposkopija?

Pēc izmainītu onkocitoloģisko analīžu atbildes kolposkopijas izmeklējums ir kā zelta standarts, lai precizētu diagnozi un tālāko ārstēšanu. Kolposkopija palīdz ginekologam precizēt, vai dzemdes kaklā ir priekšvēža pārmaiņas, paņemt audu paraugus padziļinātai analīzei, un veiktu piemērotu ārstēšanu. Kolposkopija ir obligāta dzemdes kakla priekšvēža diagnostikas metode.

Kolposkopijas norise

  • Kolposkopiju veic ambulatori ginekoloģijas kabinetā. Kolposkopiskā apskate ir līdzīga parastai vizītei pie ginekologa. Tā ilgst apmēram 15- 20 minūtes. Kolposkops– binoklim līdzīgs mikroskops uz statīva– apskates laikā atrodas 20–28 cm no sievietes, ar to nepieskaras sievietes ķermenim.
  • Dzemdes kaklu apstrādā ar vāju, atšķaidītu 3% etiķskābi (galda etiķim ir 9%) un lugola šķīdumu, – tas, apskatot dzemdes kaklu izteiktā palielinājumā, palīdz atklāt, kur un cik lielas ir šūnu izmaiņas.
  • Lai apstiprinātu/noraidītu diagnozi, veic biopsiju – paņem audu paraugus (rīsa grauda lielumā), ko nosūta uz laboratoriju, kur tiek precīzi noteikta priekšvēža izmaiņu esamība un pakāpe.
  • Kolposkopija ir nesāpīga, tā var būt mazliet nepatīkama, biopsijas laikā var just diskomfortu vēdera lejasdaļā, bet tas ātri pāriet.
  • Kolposkopija ir nekaitīga metode, ja nepieciešams, to var veikt arī grūtniecēm, tā neietekmē iespēju palikt stāvoklī nākotnē.

Pēc kolposkopijas izmeklējuma

Dažas dienas var būt nelieli asins izdalījumi, tāpēc drošības labad ieteicams atturēties no vannošanās, peldēm baseinā, dzimumdzīves un tamponu lietošanas.

Pēc analīžu saņemšanas jādodas pie ārsta izrunāt to rezultātus un turpmāko taktiku. Ir svarīgi uzticēties savam ārstam un sekot norādījumiem.

Dzemdes kakla izmainīto šūnu ārstēšana

Ja ir atklātas izmaiņas dzemdes kaklā, tās likvidē, minimāli skarot veselos audus. Ir divu veidu metodes, kā ārstē dzemdes kakla priekšvēža izmaiņas:

  • ekscīzija – dzemdes kakla bojātās šūnas likvidē ar konusa vai pusapļa cilpu izgriežot bojāto audu fragmentu,
  • destrukcija – bojātās šūnas piesaldē vai piededzina, – metodes ir vairākas.

Šo procedūru kolposkopijas kontrolē visbiežāk veic ARS Dienas stacionārā, izmantojot vietējo atsāpināšanu, līdzīgi kā pie stomatologa, reti ir nepieciešama vispārējā narkoze. Sieviete pēc procedūras tajā pašā dienā var doties mājās.

Lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā, pirmajā gadā divreiz – ik pēc 6 mēnešiem nepieciešamas kontroles analīzes, pēc tam vienu reizi gadā 9 gadus pēc kārtas. Tikai pēc tam sieviete skrīninga programmā veic kontroli reizi trijos gados.

Dzemdes kakla vēža skrīninga programma

Latvijā saslimstība un mirstība no dzemdes kakla vēža joprojām ir viena no augstākajām Eiropā, tāpēc mūsu valstī ir radīta skrīninga programma. Tās ietvaros 25 gadu vecumu sasniegušajām sievietēm reizi trijos gados Nacionālais veselības dienests sūta uzaicinājumu veikt dzemdes kakla pārbaudi, nodrošinot nepieciešamo izmeklēšanu un ārstēšanu par valsts līdzekļiem: tikai uz izmeklējumu jāpaņem saņemtais NVD uzaicinājums.

Izmeklējuma mērķis ir veikt citoloģisko analīzi, lai savlaicīgi noteiktu priekšvēža šūnu esamību. Dzemdes kakla šūnu pirmsvēža izmaiņas nav ļaundabīgas. Tās izraisa izplatīta infekcija– cilvēka papilomas vīruss. Lai tas organismā izraisītu priekšvēža izmaiņas, paiet 2-3 gadi, neārstētas aptuveni 10 gadu laikā tās var pārvērsties ļaundabīgā audzējā. Laikus atklātas dzemdes kakla šūnu izmaiņas var ārstēt, lai samazinātu ļaundabīgu slimību risku.

Ir pietiekami, ja citoloģisko analīzi veic reizi trijos gados. Ja šūnās izmaiņas nekonstatē, sievietei nākamais uzaicinājums veikt izmeklējumu tiek sūtīts pēc trīs gadiem. Ja citoloģiskajās analīzēs tiek atklātas izmaiņas, tām ir nepieciešama apstiprinoša diagnostika, ir jāveic padziļināts izmeklējums – kolposkopija.

Noderīga informācija

Kolposkopija ļoti lielā mērā ir atkarīga gan no kolposkopa aparāta jutības, precizitātes, kvalitātes, gan arī no kolposkopijas izmeklējuma veicēja kompetences, tāpēc ir svarīgi to veikt medicīnas iestādēs, kur strādā speciāli kolposkopijā sertificēti ginekologi, kuri katru dienu aprūpē lielu skaitu sieviešu ar dzemdes kakla priekšvēža slimībām, tā nepārtraukti uzturot savu kompetenci un arī pakalpojumu kvalitāti. Medicīnas centra ARS ginekologi – kolposkopijas speciālisti vienā nedēļā katrs veic aptuveni 20 kolposkopijas procedūru.

Zināšanai:

  • Dzemdes kakla vēža profilaktiskā pārbaude (skrīninga analīzes) jāveic sievietēm 25-70 gadu vecumā ik pēc trim gadiem.
  • Ar Nacionālā Veselības dienesta uzaicinājuma vēstuli analīzes veic arī Medicīnas centrā ARS, jāmaksā tikai par ārsta konsultāciju.

Kolposkopijas izmeklējumus veic:

Plašāku informāciju par kolposkopijas izmeklējumu skaties Latvijas Kolposkopijas biedrības mājas lapā.

Cenrādis