Proktoloģiskās operācijas
Dienas stacionārā iespējams veikt proktoloģiskās operācijas:
- polipu ekscīziju;
- epiteliālo eju ekscīzīju;
- hemoroīdu operācijas ar THD metodi;
- hemoroīdu lāzeroperācijas.
Hemoroīdi ir samērā bieža saslimšana, kura rada daudz nepatīkamu brīžu. Statistiskie dati liecina, ka aptuveni pusei cilvēku pēc 50 gadu vecuma ir bijušas hemoroidālas problēmas. Šī slimība pārsvarā ir sēdoša darba darītājiem, taču var attīstīties arī smaga fiziska darba darītājiem, kuriem jāstrādā karstumā. Nereti hemoroīdi attīstās arī grūtniecības laikā un pēc dzemdībām, kad traucēta asiņu attece no mazā iegurņa. To attīstību veicina aizcietējumi, nepietiekama škiedrvielu un šķidruma uzņemšana uzturā, palielināta ķermeņa masa. Sava nozīme ir arī iedzimtībai.
Hemoroīdi ir vēnu mezglveida paplašinājumi, kas atrodami anālās atveres apvidū. Galvenās sūdzības rada hemoroidālo mezglu iekaisums (sāpes) un to asiņošana. Bīstami ir tas, ka sūdzības, ko rada hemoroīdu slimība var būt līdzīgas kā ļaundabīgu saslimšanu gadījumā. Šī iemesla dēļ ir nepieciešama ķirurga proktologa palīdzība, lai precīzi noteiktu diagnozi un izvēlētos pareizu ārstēšanu.
Jebkurā gadījumā jārēķinās ar to, ka reiz izveidojies hemoroidālais mezgls pats par sevi nekur nepazudīs. Medikamenti var samazināt iekaisuma izpausmes, tonizēt vēnas, taču agri vai vēlu būs nepieciešams veikt proktoloģiskās operācijas.
THD – transrektāla hemoroīdu dearterizācija
Pēdējo gadu laikā ir attīstījušās daudz mūsdienīgu metožu, kas hemoroīdu operācijas padara mazāk traumējošas un saīsina nepatīkamo pēcoperācijas periodu. Modernakā un vissaudzīgākā no tām – transrektāla hemoroīdu dearterizācija jeb THD.
Procedūras laikā notiek iekšēju šuvju uzlikšana taisnās zarnas gļotādā – vietā, kur nav sāpju receptoru. Tā ir praktiski nesāpīga un ar minimālu komplikāciju risku.
Operācijas būtība ir arteriālo asiņu pieplūdes samazināšana hemoroidālajiem mezgliem. To panāk, nosienot augšējās rektālās artērijas gala zarus un fiksējot hemoroidālos audus. Tā kā venozā attece nav traucēta, hemoroīdu mezgli saplok jau operācijas laikā. Turklāt netiek skartas pārējās artērijas, līdz ar to nav negatīvas ietekmes uz taisnās zarnas asinsriti un pacienta vispārējo stāvokli. Lai maksimāli precīzi varētu noteikt šo artērijas gala zaru atrašanās vietu, tiek izmantota speciāla iekārta THD Evolution, kas aprīkota ar Doplera zondi. Ultraskaņas kontrolē atrod artēriju un to nosien. Šuves, kas izmantotas artēriju nosiešanai, vienlaicīgi veic arī anālā kanāla gļotādas peksiju jeb pacelšanu, tādējādi samazinot vai likvidējot gļotādas noslīdējumu.
Operācija ilgst 30-40 minūtes. Tā tiek veikta spinālajā anestēzija, kas padara nejūtīgu vēdera lejasdaļu un anālo apvidu un ir pilnībā nekaitīga. Pēcoperācijas periodā, kas parasti ilgs 2-3 dienas (lielāku mezglu gadījumā līdz 7 dienām), var būt nedaudz velkoša sajūta operācijas zonā, taču sāpju nav. Nav arī nekādu īpašu ierobežojumu.
Vairāk par operāciju lasiet šeit>>>
Hemorīdu lāzeroperācijas
Hemoroīdu lāzeroperāciju pamatā ir lāzera lokāla obliterējoša iedarbība uz hemoroidālo mezglu pievadošajiem asinsvadiem un hemoroidālajiem mezgliem, samazinot asins pieplūdi hemoroidālajai zonai un tādējādi izraisot hemoroīdu saplakšanu.
Lāzerhemoroidplastija (LHP)
LHP procedūras laikā radiālā lāzera iedarbība vērsta tieši uz hemoroidālo mezglu – tiek slēgti asinsvadi, mezgls saplok un atjaunojas normāla hemoroidālās zonas anatomija. Operācijas lielākie ieguvumi – tiek likvidēti hemoroidālie mezgli, praktiski nebojājot anālās zonas gļotādu un citas anatomiskās struktūras. Operācija vispiemērotākā 2. –3. pakāpes hemoroīdu ārstēšanai.
Doplerkontrolēta hemoroidālo artēriju lāzerkoagulācija (HeLP)
HeLP – vismazāk invazīvā, ātrākā un nesāpīgākā no hemoroīdu ķirurģiskās ārstēšanas metodēm. Piemērota 1. un 2. pakāpes hemoroīdu ārstēšanai.
Šīs operācijas laikā ultraskaņas kontrolē (ar Dopplera zondi) tiek atrastas hemoroīdu pievadošās artērijas un ar lāzera palīdzību slēgtas.
Anestēzija
Visas mazinvazīvās hemoroīdu operācijas tiek veiktas spinālajā anestēzijā, anesteziologa pastāvīgā uzraudzībā, kas nodrošina pilnīgu atsāpināšanu un diskomforta novēršanu operācijas laikā.
Pēcoperācijas periods
Visas mazinvazīvās hemoroīdu operācijas raksturojas ar vieglu pēcoperācijas periodu un ātru darbaspēju atgūšanu.
Jau dažas stundas pēc operācijas pacients dodas mājās, parasti darbā var ierasties nākamajā dienā, bet 3-4 dienu laikā izzūd diskomforts un pilnībā atjaunojas normālās funkcijas.
Pilns operācijas efekts iestājas pēc 4-6 nedēļām.