Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS

Ortodontija

Ortodontiskā ārstēšana

– ir nepareizu zobu un žokļu attiecību regulācija un korekcija ar izņemamu (plati) vai fiksētu aparatūru (breketes). Ortodontiskās ārstēšanas rezultātā iegūst skaistu smaidu, funkcionālu sakodienu, kā arī iespējams uzlabot smaganu veselību.

Mēs piedāvājam šādas ortodontiskās ārstēšanas metodes:

Breketes

visbiežāk pielietotais ārstēšanas veids ortodontijā. Ar šo ārstēšanas sistēmu iespējams panākt kontrolētas visu zobu kustības un pārvietojumu visās trijās dimensijās, iegūstot vēlamo rezultātu. Pie katra zoba brekete tiek pielīmēta pie emaljas, netraumējot pašu zobu. Visās breketēs tiek iestiprināts loks, kurš mijiedarbojoties ar breketēm koriģē zobu rindas.

  • Metāla breketes – izgatavotas no metāla sakausējuma, loks breketē tiek nostiprināts ar elastīgām gumijām, kuru krāsu iespējams izvēlēties
  • Estētiskās breketes – var būt gan no keramikas materiāla, gan caurspīdīgas. Loks tiek stiprināts pie breketēm ar caurspīdīgām gumijām. Šāda tipa breketes pārsvarā izvēlas pieaugušie, kā arī gadījumos, kad pacientam ir svarīga estētiskais izskats.

Lai ārstēšanas process būtu veiksmīgs, jārēķinās, ka tas būs ilgstošs, prasīs ļoti rūpīgu mutes higiēnu un atkārtotas vizītes pie ortodonta:

  • Pirmā apmeklējuma laikā tiek veikta mutes dobuma izmeklēšana un noņemti nospiedumi no žokļiem, lai izgatavotu diagnostiskos veiduļus. Tas atvieglo un padara skaidrāku ortodontiskās ārstēšanas gaitas plānošanu un izskaidrošanu.
  • Nākamo apmeklējumu laikā notiek mutes dobuma sagatavošana koriģējošo līdzekļu ievietošanai – tiek laboti bojātie zobi, ja nepieciešams – tiek veikta zobu ekstrakcija (izraušana). Tas notiek gadījumos, kad zobi ir saspiestā stāvoklī vai stipri izvirzīti uz priekšu, un ir vajadzīga vieta, lai būtu iespējama zobu rindas izlīdzināšana. Vairumā gadījumu vietu iegūst dažus (visbiežāk 2) zobus izņemot jeb ekstrahējot. Visbiežāk vietas iegūšanas nolūkos ekstrahē premolārus (mazos sānu zobus), jo to nozīme barības sakošļāšanā ir mazāka kā molāriem. Pirms brekešu uzstādīšanas vēlams veikt kārtējo zobu higiēnas procedūru.
  • Brekešu uzstādīšana – šīs vizītes laikā tiek ievietoti koriģējošie līdzekļi – breketes un sniegti izsmeļoši norādījumi par brekešu un mutes dobuma kopšanu un turpmāko ārstēšanas gaitu;
  • Pēc brekešu uzstādīšanas vizītes pie ortodonta jāplāno vidēji reizi 4-6 nedēļās, kad ortodonts izvērtēs ārstēšanas gaitu un veiks brekešu koriģējošo loku savilkšanu.
  • Pēc brekešu noņemšanas – jārēķinās, ka zobu un žokļu struktūra ir dinamiskas sistēmas, kas dzīves laikā nepārtraukti mainās. Pēc aktīvā ortodontiskās ārstēšanas perioda, lai zobi nostabilizētos jaunajā vietā, gandrīz vienmēr ir nepieciešama retensija jeb rezultātu noturēšana ilgtermiņā. Tas nozīmē, ka noņemot breketes, ārstēšana vēl nav beigusies un ir jānēsā aparatūra, kas nostabilizē rezultātus un ir labākais veids kā saglabāt skaisto smaidu, kura iegūšanai ir veltīts tik daudz laika. Katram pacientam ir nepieciešams individuālais retensijas periods un režīms (apmēram 6 mēneši visu diennakti un 6 mēnešus tikai pa nakti).

Kas jāievēro pacientam?

  • Lai ortodontiskās ārstēšanas rezultāts būtu veiksmīgs, pacientam ir jāievēro visi ārsta-ortodonta norādījumi.
  • Ja ortodontiskā aparatūra netiek valkāta un kopta norādītajā laikā un veidā, ārstēšana nenoritēs kā sākotnēji tika plānots, un arī gaidāmais ārstēšanas rezultāts var nesniegt gaidīto.
  • Ortodontiskās ārstēšanas laikā (īpaši ar breketēm) ārkārtīgi svarīga ir mutes higiēnas ievērošana. Pēc katras ēdienreizes zobi obligāti jātīra ar zobu birsti un zobu pastu. Zobi jādiego ar zobu diegu un jāskalo ar fluoru saturošiem līdzekļiem vienu reizi dienā.
  • Ortodontiskās aparatūras darbojas radot spiedienu uz zobiem un uz kaulu, kur zobi atrodas. Ja kāda no breketēm nokrīt (atlīmējas) vai kaut kas no apratūras salūzt, tā tiek deformēta vai pazaudēta, var parādīties nevēlama zobu pārvietošanās. Ortodontiskās aparatūras var tikt bojātas ēdot cietu uzturu (sausiņus, burkānus, riekstus, karameles u.tml.). Ja ir radusies kāda no minētajām situācijām, pacientam ir jāinformē ārsts – ortodonts, lai pēc iespējas ātrāk varētu salabot aparatūru vai uzlīmēt breketi atpakaļ uz zoba. Ja tas netiek darīts, ir iespējama zobu pārvietošanās nevēlamā virzienā un var ieilgt kopējais ārstēšanas laiks.

Lasīt vairāk 

ARS Zobārstniecības klīnika
Pirmdiena – piektdiena: 8:00 – 20:00
Reģistratūras tālr. (+371) 672 01 047
Reģistratūras e-pasts: reg@arsdentalclinic.lv
www.arsdentalclinic.lv
Adrese: Skolas iela 5, Rīga, LV-1010

Cenrādis