Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS
PET/CT – pozitronu emisijas tomogrāfija/datortomogrāfija

PET/CT – pozitronu emisijas tomogrāfija/datortomogrāfija

PET/CT izmeklējums ir viena no precīzākajām un modernākajām vēža diagnostikas metodēm, kas veic divus secīgus izmeklējumus – pozitronu emisijas tomogrāfiju (PET) un datortomogrāfiju (CT).

Medicīnas centra ARS filiālēs – ARS Diagnostikas klīnikā (J. Asara ielā 3, Rīga) un ARS Kodolmedicīnas klīnikā (Gardenes ielā 13, Rīga) veic digitālos PET/CT (pozitronu emisijas tomogrāfijas)
izmeklējumus ar inovatīvu Philips Vereos Digital PET/CT, nodrošinot visaugstākās kvalitātes izmeklējumus pacientiem ar onkoloģiskām un citām slimībām.

Digitālā PET/CT iekārta sniedz būtiskas priekšrocības:

  1. Atšķirībā no analogajām iekārtām digitālais detektors spēj reģistrēt katru unikālo fotonu, kas rodas audos, sabrūkot radiofarmpreparātam, tādējādi ievērojami uzlabojas iekārtas spēja vizualizēt nelielus perēkļus, kuri, iespējams, nebūtu redzami uz analogās iekārtas.
  2. Digitālie PET/CT izmeklējumi ļauj detalizētāk analizēt bojājuma struktūru, tā ļaujot labāk diferencēt veidojumus.
  3. Jaunās tehnoloģijas ļauj ievērojami saīsināt izmeklējuma laiku un samazināt kopējo saņemto staru slodzi.

Kas ir PET/CT izmeklējums?

PET/CT ir kombinētais izmeklējums, kurā tiek veikti divi izmeklējumi, kā rezultātā iegūst trīs informatīvus attēlus.

  • PET (pozitronu emisijas tomogrāfijas) izmeklējums vizualizē tās vietas organismā, kur paaugstināta metabolisma rezultātā vairāk tiek piesaistīts glikozes analogu saturošs vai cits specifiskiem šūnu receptoriem atbilstošs radiofarmpreparāts. Paaugstināta glikozes vielmaiņa un paaugstināta kādu receptoru ekspresija ir raksturīga audzēja šūnām.
  • CT (datortomogrāfijas) izmeklējumā iegūst pacienta anatomisko struktūru attēlu, kurā var redzēt orgānus, veikt mērījumus un noteikt veidojumu izmērus.

Iegūtie PET un CT attēli tiek digitāli uzslāņoti viens uz otra, tādējādi iegūstot informāciju gan par anatomiskajām struktūrām, gan audu fizioloģisko raksturojumu – vielmaiņas aktivitāti.

Kad tiek nozīmēts PET/CT izmeklējums?

  • Ja pacientam jau ir diagnosticēts ļaundabīgs audzējs un tas ir pierādīts, PET/CT izmeklējums ir ļoti vērtīgs, lai konstatētu, vai slimība nav izplatījusies tālāk ķermenī, precīzi noteiktu tās stadiju un izvēlētos ārstēšanas taktiku.
  • Lai novērtētu ārstēšanas efektivitāti, piemēram, pēc operācijas vai ķīmijterapijas, kā arī pēc vēža izārstēšanas, lai noliegtu slimības recidīvu.
  • Izmeklējums dažkārt palīdz noteikt primāro audzēju, atklāt tā lokalizāciju un diferencēt labdabīgas izmaiņas no ļaundabīgām.

Biežākās ļaundabīgās saslimšanas, kad tiek nozīmēts PET/CT:

  • Limfmezglu vēzis
  • Plaušu, bronhu vēzis
  • Krūts vēzis
  • Resnās un taisnās zarnas vēzis
  • Melanoma
  • Prostatas vēzis (izmeklējums ar PSMA)
  • Dzemdes, dzemdes kakla un olnīcu vēzis
  • Sēklinieku vēzis
  • Kuņģa vēzis
  • Nieru un urīnpūšļa vēzis
  • Nezināmas lokalizācijas vēzis.

Ambulatori PET/CT izmeklējumu apmaksā Nacionālais veselības dienests (NVD), pamatojoties uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas, Daugavpils reģionālās slimnīcas, Liepājas reģionālās slimnīcas, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vai Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas izsniegtu nosūtījumu, ja par šī izmeklējuma nepieciešamību ir lēmis ārstu konsīlijs (ne mazāk kā 3 ārsti, t.sk radiologs).

Vai arī, ja izmeklējumu ir nozīmējis hematologs vai onkologs – ķīmijterapeits:

  • pacientiem ar onkohematoloģisku diagnozi,
  • pacientiem ar melanomu vai seminomu.

Izmeklējuma veikšana stacionārā (slimnīcā)
Stacionārā PET/CT izmeklējumu apmaksā Nacionālais veselības dienests (NVD) jebkuras diagnozes gadījumā, pamatojoties uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas, Daugavpils reģionālās slimnīcas, Liepājas reģionālās slimnīcas, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vai Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas izsniegtu nosūtījumu, ja par šī izmeklējuma nepieciešamību ir lēmis ārstu konsīlijs.

Kā notiek izmeklējums?

Katrs pacients tiek iepriekš novērtēts, vai konkrētajā gadījumā PET/CT metode ir piemērota.
Lai veiktu PET izmeklējumu, pacientam vēnā tiek ievadīts radiofarmaceitisks preparāts. Tas dažādā intensitātē uzkrājas organisma audos un sabrūkot rada fotonu plūsmu, ko reģistrē PET detektors. Tieši pirms PET izmeklējuma pacientam tiek veikts CT izmeklējums ar vai bez kontrastvielas.
PET/CT izmeklē ķermeni no galvaskausa pamatnes līdz augšstilbu vidum, ja nepieciešams, izmeklē pilnīgi visu ķermeni.
Izmeklējums ir pilnībā drošs un nesāpīgs. Tas ilgst apmēram 20-40 minūtes, bet jārēķinās ar vēl papildus 2 stundām, kas jāpavada klīnikā, lai veiktu sagatavošanos pirms izmeklējuma.
Pēc izmeklējuma pacients droši var doties mājās. Radioaktīvā viela izmeklējuma beigās ir sabrukusi līdz līmenim,  kas nav kaitīgs ne videi, ne apkārtējiem.
Pēc izmeklējuma ārsti radiologi analizē iegūtos attēlus, atbildot uz ārstējošā ārsta nosūtījumā uzdotajiem jautājumiem.
Atbilde saņemama klātienē vai elektroniski 5 darba dienu laikā.

PET/CT izmeklējumus izvērtē:

  • ARS Kodolmedicīnas klīnikas vadītāja, radioloģe–diagnoste Dr. Marika KALNIŅA viena no pieredzes bagātākajām PET/CT metodes speciālistēm Latvijā
  • radioloģe – diagnoste ar specializāciju kodolmedicīnā Dr. Lilita Roznere.

Nosūtījums PET/CT izmeklējumam (fails .pdf  vai  fails .doc)

Cenrādis

PET/CT izmeklējumus veic:

ARS Diagnostikas klīnika
J. Asara iela 3, Rīga
PET koordinatores tālr.nr. :+371 26 533 446
E-pasts: pet@arsmed.lv
ARS Kodolmedicīnas klīnika
Gardenes iela 13, Rīga
PET koordinatores tālr. nr.: +371 26 533 446
E-pasts: pet@arsmed.lv  

Publikācijas:

Video:

  • TV raidījumā Dr. Apinis iepazīstina ar nukleāro medicīnu jeb kodolmedicīnu, kodolfiziku >>> https://ej.uz/9huw
  • ARS Kodolmedicīnas klīnikas vadītāja, radioloģe Dr. Marika Kalniņa par kodoldiagnostiku medicīnā >>> https://ej.uz/cw2o
  • Radioloģe Dr. M Kalniņa aicina nebaidīties no kodolmedicīnas >>> https://ej.uz/qyf2
  • Dr. M. Kalniņa par kodolmedicīnas atšķirību no klasiskās radioloģijas >>> https://ej.uz/3ofm