Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS
OSTEOPOROZE

OSTEOPOROZE

MĒMĀ EPIDĒMIJA – OSTEOPOROZE

OSTEOPOROZE ir sistēmiska skeleta slimība, kuras rezultātā samazinās kaulu masa. Kauli kļūst trausli, tie var salūzt pat pēc nelielām ikdienas traumām. Gūtie lūzumi lielākoties ir ne vien sāpīgi un kropļojoši, – tie arī būtiski ierobežo cilvēka aktivitātes un ievērojami mazina dzīves kvalitāti. Kaut lielākā daļa osteoporozes slimnieku ir sievietes, ar osteoporozi var slimot arī vīrieši.

Pēc Medicīnas centra ARS datiem, pēdējo trīs gadu laikā osteoporozes slimnieku skaits pieaudzis par aptuveni 15%.

Medicīnas centra ARS terapeite, osteoporozes speciāliste Dr. Līga ZVAIGZNE un Dr. Sandra ČERNIŠOVA to saista ar mūsdienu neveselīgo dzīvesveidu un mazkustību, kas īpaši raksturīga pilsētniekiem, tomēr nevar izslēgt arī to, ka, sabiedrībai kļūstot informētākai pat osteoporozi un tās ārstēšanas iespējām, vairāk nekā agrāk tiek meklēta ārsta palīdzība.

Dr. Līga ZVAIGZNE: “Osteoporozes biežākie iemesli ir hormonu līmeņa izmaiņas, kad organisms vairs neražo sievišķo hormonu estrogēnu, bet vīriešiem – testosteronu. Tas raksturīgi sievietēm pēc menopauzes un vīriešiem pēc 60-70 gadu vecuma. Palielināts osteoporozes risks ir tieviem cilvēkiem ar smalkiem kauliem un sievietēm, kurām bijusi agrīna menopauze (pirms 45 gadu vecuma). Taču tas nenozīmē, ka bīstamā kaulu slimība var piemeklēt tikai sievietes vecumā pēc piecdesmit! Slimība var nopietni apdraudēt arī gados jaunākus cilvēkus. Šajā gadījumā jārunā par sekundāru osteoporozi, kas ir citu saslimšanu, piemēram, amenorejas (anoreksijas, bulīmijas, pārmērīgas slodzes vai citu iemeslu dēļ radies menstruāciju iztrūkums ilgāk kā 6 mēnešus pirms menopauzes iestāšanās) sekas, vai lietoto medikamentu izraisītas blaknes, kurus pacients lieto reimatoīdā artrīta, cukura diabēta, hroniskas obstruktīvas plaušu slimības, u.c. slimību ārstēšanai. ”

“Svarīgi – regulāras fizioterapijas nodarbībās. Tās ne tikai palīdzēs stiprināt kaulus, saites un attīstīt muskulatūru. Rezultātā var mazināties ar osteoporozi saistītās sāpes un līdzsvara grūtības, līdz ar to mazināsies slimības radītais saspringums, palīdzēs paaugstināt pašapziņu un uzlabot pašsajūtu. Osteoporozi veicina neaktīvs un mazkustīgs dzīvesveids, nepietiekams kalcija un D vitamīna daudzums organismā, neveselīgi ēšanas paradumi, pārmērīga kafijas lietošana (vairāk nekā trīs tasītes dienā), arī smēķēšana un alkohola lietošana lielā daudzumā, atklāj Dr. Sandra ČERNIŠOVA.

Osteoporozes profilakse

Osteoporozes profilaksei pamats tiek likts bērnu un pusaudžu vecumā!

Ļoti būtiska ir pietiekama kaulu masas sasniegšana līdz pubertātei, – galvenā nozīme ir pietiekamai fiziskai aktivitātei, pilnvērtīgam uzturam un D vitamīnam.

Stipri kauli ir ikviena cilvēka balsts – tie nes ķermeņa svaru un ļauj brīvi kustēties. Taču, ja kauli kļūst trausli, tie viegli lūst pat pie nelielām traumām, kas savukārt noved pie invaliditāti izraisoša un pat dzīvību apdraudoša stāvokļa. Slimība var skart jebkuru kaulu ķermenī, visbiežāk gan pirmie slimības simptomi ir lūzumi plaukstu locītavās, muguras skriemeļos un gūžās.

“Piemēram, mirstība no gūžas kaula kakliņa lūzuma un tā izraisītajām komplikācijām pirmā gada laikā sasniedz 30-50%. Šāda lūzuma gadījuma pacients ilgstoši ir guļošs, kopjams un atkarīgs no citu palīdzības. Osteoporozei skarot mugurkaulu, var attīstīties spontāni mugurkaula skriemeļu kompresijas lūzumi, kā rezultātā saīsinās cilvēka augums un veidojas kupris,” paskaidro Dr. Līga ZVAIGZNE.

Ārste uzsver, ka bīstamākais ir slimības “klusā” progresēšana: “Diemžēl daudzi cilvēki, kamēr nav radušies kaulu lūzumi, pat nenojauš, ka viņus skārusi osteoporoze, jo kaulu masas zudums parasti noris bez acīmredzamiem simptomiem. Taču agrīna slimības diagnostika un ārstēšana var ievērojami mazināt lūzumu risku. Tādēļ visām sievietēm pēc piecdesmit un vecāka gadagājuma vīriešiem būtu ieteicams veikt osteodensitometriju – kaulu blīvuma pārbaudi, lai laikus diagnosticētu osteoporozi un sāktu tās veiksmīgu ārstēšanu.”

Medicīnas centra ARS speciāliste skaidro, ka tā ir ātra, vienkārša un nesāpīga procedūra, ko veic ar speciālu rentgenam līdzīgu aparātu – densitometru, izdarot mērījumus mugurkaulā un gūžas kaulā.