Osteodensitometrija – DEXA
Osteodensitometrija (DEXA) ir precīzākā un visvairāk izplatītākā rentgenoloģiskā diagnostikas metode kaulu minerālblīvuma noteikšanai mugurkaula skriemeļos un gūžas kakliņā.
Osteodensitometrija ir nepieciešama, lai savlaicīgi diagnosticētu kaulu blīvuma izmaiņas. Ar minētās metodes palīdzību izmeklē kaulu blīvuma samazināšanos – osteoporozi, kas nepieciešama kaulu lūzumu novēršanai un ārstēšanai.
Osteoporoze ir kaulu sistēmas slimība ar raksturīgu kaulu masas samazināšanos un pārmaiņām kaulu mikrostruktūrā, kas veicina kaulu trauslumu un palielina lūzumu risku. Tā ir svarīga sabiedrības veselības problēma, kas būtiski ietekmē saslimstību un mirstību. Osteoporoze attīstās pamazām, bieži vien tās pirmais simptoms ir kaulu lūzums. Diagnosticējot osteoporozi agrīnā stadijā, ārstam ir lielāka iespēja pacientam piemeklēt attiecīgu ārstēšanu. Ar mūsdienīgu medikamentu palīdzību var efektīvi palēnināt osteoporozes attīstības procesu, saglabājot cilvēkam aktīvu dzīvesveidu.
Indikācijas kaulu minerālblīvuma noteikšanai:
- sievietēm pēc 65 gadu vecuma;
- sievietēm menopauzē pirms 65 gadu vecuma, ja ir riska faktori;
- vīriešiem pēc 70 gadu vecuma;
- pieaugušajiem, kuriem ir jau bijis kaula lūzums minimālas traumas gadījumā;
- pieaugušajiem, kuriem slimība vai veselības stāvoklis saistās ar samazinātu kaulu masu vai kaulaudu zudumu;
- lietojot medikamentus, kuri samazina kaulu masu;
- pirms specifiskas osteoporozes terapijas uzsākšanas, lai izvērtētu terapijas efektu.
Profilaktiskās pārbaudes
Sievietēm no 50 gadu vecuma vēlams profilaktiski noteikt kaulu blīvuma pārmaiņas, bet vīriešiem – pēc ārstnieciskām indikācijām. Profilaktiskās pārbaudes vēlamas ik pēc trim gadiem. Ja pirmajā densitometrijas pārbaudē konstatē nelielas kaulu blīvuma pārmaiņas, kontrole ieteicama ik pēc gada vai diviem. Ja tiek diagnosticēta osteoporoze, pārbaudes nepieciešamas vismaz vienu reizi gadā.