Dermatoskopija
Dermatoskopija ir svarīgākā izmeklēšanas metode dermatoloģijā.
Tulkojumā no latīņu valodas: derma – āda, skopos – skatīties. Tas nozīmē apskatīt, izpētīt ādu.
Dermatoskopijā izmanto spēcīgu apgaismojumu – tas nav kaitīgs pacientam, un vairākkārtēju palielinājumu. Šo abu faktoru kombinācija palīdz ārstam ieraudzīt tās ādas struktūras, kas ar neapbruņotu aci nav redzamas. Izmeklējumu var veikt jebkurā vecumā un jebkurā ķermeņa daļā.
Optiskā dermatoskopija
Izmeklējumu veic ar nelielu, lupai līdzīgu ierīci, ko var ievietot ārsta halāta kabatā. Tai ir speciāls apgaismojums un 15 – 20 reižu palielinājums, kas ļauj ātri pāris minūšu laikā pārbaudīt visus ādas veidojumus. Ja ir pilnīgi skaidrs, kas tas par veidojumu, piemēram, papiloma, fibroma u.c., papildus izmeklēšana nav vajadzīga.
Digitālā dermatoskopija
Izmeklējums ir piemērotāks, ja nepieciešams izmeklēt pigmentētus un neskaidrus jaunveidojumus (dzimumzīmes, melanomas, bazaliomas, seborejiskas keratozes u.c.). Tam izmanto modernāko dermatoskopijas iekārtu MoleMax ar diviem monitoriem un videokameru, kas palīdz iegūt augstas kvalitātes attēlus, ko var palielināt līdz pat 100 reizēm. Ar šo iekārtu var ļoti precīzi diagnosticēt veidojuma dabu– vai tas ir labdabīgs vai ļaundabīgs.
Ar digitālo dermatoskopa palīdzību var veidot dzimumzīmju un veidojumu kartēšanas sistēmu. Iekārta ļauj saglabāt izmeklējuma attēlus un nākamajā reizē, veicot atkārtotu izmeklējumu, tā palīdz salīdzināt attēlus, analizēt veidojumus un novērot to izmaiņas ilgākā laika posmā. Šī metode sniedz ļoti noderīgu informāciju, lai novērotu dzimumzīmes/ veidojuma attīstību, piemēram, pusgada laikā.
Kad ir jāveic dermaskopija?
- Reizi gadā ikvienam cilvēkam vajadzētu veikt ādas jaunveidojumu pārbaudi pie dermatologa ar dermastokopu. Tas ir svarīgi, lai diagnosticētu jebkura veidojuma izcelsmi un dabu, lai samazinātu risku, ka varētu attīstīties ļaundabīgi veidojumi.
- Ja uz ādas ir daudz dzimumzīmju, ieteicams tās pārbaudīt.
- Obligāti nepieciešams pārbaudīt dzimumzīmes, ja tām no citām ķermeņa dzimumzīmēm ir atšķirīga forma, krāsa, izmērs, ja tās ir apsārtušas vai bieži tiek traumētas, piemēram, rīvējas ar veļu vai apģērbu.
- Noteikti ir jāpārbauda ādas jaunveidojumu (papilomu, kārpu, dzimumzīmju) struktūras izmaiņas.
- Dermatoskopija ir jāveic vienmēr pirms jebkura jaunveidojuma likvidēšanas.
Aizdomīgo dzimumzīmju pazīmes
Neatliec vizīti pie ārsta:
- ja piepeši ir redzamas dzimumzīmes/veidojuma formas un krāsas pārmaiņas – asimetrija, nevienāda pigmentācija, nevienmērīgas robežas, mainās krāsa,
- ja dzimumzīmei ir vairākas krāsas,
- ja pusgada laikā dzimumzīme izaug par vairāk nekā diviem milimetriem,
- ja uz veidojuma virsmas veidojas kreveles, nieze, jūtamas dedzinoša vai velkošu sāpju sajūta,
- ja novērots jebkāds aizdomīgs ādas veidojums,
- ja dzimumzīme mehāniski traumēta.
Ādas vēzis Latvijā ir izplatītākā vēža forma un saslimstība ar to katru gadu aug, tāpēc nevajadzētu ignorēt aizdomas un simptomus un doties pie ārsta. Ja ir aizdomas, ka veidojums ir ļaundabīgs, vai ir kādas ļaundabīgam veidojumam raksturīgas pazīmes, dermatologs tūdaļ nosūta pacientu pie dermatoonkologa, lai izvēlētos piemērotāko ārstēšanu. Medicīnas centrā ARS dermatologs un dermatoonkologs strādā ciešā sadarbībā, lai palīdzētu pacientam atrast piemērotāko ārstēšanu. Mūsdienu tehnoloģijas un ārstu pieredze dod iespēju pilnīgi izārstēties no slimībām, kuras agrāk tika uzskatītas par neārstējamām.