Datortomogrāfijas koronarogrāfija ir neinvazīva metode sirds (koronāro) asinsvadu stāvokļa noteikšanai. Šī metode ļauj novērtēt sirds saslimšanas risku, veikt prognozes, nepakļaujot pacientu nepatīkamām, invazīvām procedūrām – ainsvadu kateterizācijai. Izmeklējums ir nesāpīga procedūra, kuru var veikt ambulatori. Šo pakalpojumu pie mums apmaksā valsts programmas ietvaros, ja pacientam ir ģimenes ārsta nosūtījums.
CT koronarogrāfijas indikācijas:
- Skrīnings – agrīnai aterosklerozes atklāšanai sirds asinsvados un pacientu atlasei konvencionālajai angiogrāfijai. Riska grupa ir pacienti ar paaugstinātu stresu, holesterīna līmeni un palielinātu svaru. Uzmanību jāpievērš vīriešiem pēc 40 gadu vecuma, sievietēm pēc 55.
- Atipisku krūšu kurvja sāpju sindroma gadījumā
- Stentu un aorto-koronārā šunta (AKŠ) kontrolei un stāvokļa izvērtēšanai
- Pēc neveiksmīgām invazīvajām koronarogrāfijām
CT koronarogrāfijas mērķis ir noteikt – koronāro artēriju stāvokli, bet papildus var iegūt informāciju arī par:
- sirds dobumiem
- sirds sieniņām – miokardu,
- sirds vārstulēm
- perikardu
- sirds maģistrāliem asinsvadiem
- funkcionālā analīze
Kā notiek izmeklējums?
Uz izmeklējumu jāierodas apm 30 minūtes ātrāk, lai sagatavotos procedūrai: ievietotu i/v kateteri, pie kabineta pacientam ~10 minūtes jāpasēž, lai nomierinātu sirds ritmu, jāiedzer 2 glāzes ūdens.
- Izmeklējums notiek sirdsdarbības kontrolē (kardiāla trigerēšana) – tas notiek līdzīgi kā EKG pieraksts.
- Veicot izmeklējumu DT, pacients tiek noguldīts uz speciāla galda, ap kuru izmeklēšanas laikā rotē rentgenspuldze. Izmeklēšana pacientam nav sāpīga un nepatīkama. Tās laikā ļoti svarīgi ir, lai pacients uz izmeklējuma galda nekustētos. Izmeklēšanas laikā pacientam vairākas reizes 10-15 sekundes jāaiztur elpa. Procedūras laiks sagatavotam pacientam ir apmēram 20 minūtes.
- Izmeklējuma laikā vēnā ievada apm 100ml kontrastvielu, kas ļauj izvērtēt sirds asinsvadus un sirds dobumus no iekšpuses. Kontrastvielas ievadīšanas laikā nereti rodas siltuma sajūta. Tā ir normāla parādība un nekādā gadījumā neliecina par bīstamām organisma blakusreakcijām uz kontrastvielu.
- Jūsu labsajūtai pēc izmeklējuma 15-20 minūtes ir jāuzkavējas medicīnas iestādē, lai mēs pārliecinātos, ka procedūra ir notikusi veiksmīgi.
Kā jāsagatavojas izmeklējumam?
- Līdzi jāņem ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums.
- Asins ainas izdruka ar nieru bioķīmiskiem rādītājiem (UREA, KREA).
- Pirms izmeklējuma ieteicams 2 stundas neēst, dzert drīkst.
- Lai izmeklējums noritētu veiksmīgi un izmeklējums būtu kvalitatīvs, pirms izmeklējuma ārstējošam ārstam pacients ir jāsagatavo – vismaz 3 dienas pirms izmeklējuma ir jālieto sirdsdarbību palēninoši medikamenti, parasti betablokatori (Betaloc, Concor) .
Svarīgi!
Sirdi iespējams izmeklēt viena sirdspuksta laikā, ja pacients izmeklējumam ir iepriekš sagatavojies, lietojot medikamentus, un sirdsdarbības ātrums ir ap 50 – 55 reizēm minūtē. Viena sirdspuksta laikā var iegūt pilnīgu informāciju par sirds dobumu, miokarda, vārstuļu un koronāro artēriju anatomiju, pataloģiju un funkciju.