Mazā iegurņa muskuļu rehabilitācija – bioatgriezeniskās saites terapija (biofeedback)
Bioatgriezeniskās saites metode (biofeedback) ir inovatīva urīna un/vai fēču nesaturēšanas problēmu ārstēšanas metode, ko izmanto iegurņa pamatnes muskuļu (IPM) vingrināšanai un stiprināšanai.
Bio-feedback – ir speciāls apmācības kurss un treniņš urīnpūslim un starpenes muskulatūrai. To visbiežāk pielieto pacientiem ar urīna/fēču nesaturēšanu, kam pamata ir starpenes muskulatūras novājināta funkcija. Tas ir terapijas veids, kura laikā pacients saņem skaņas vai vizuālu informāciju par kāda orgāna darbību un iemācās kontrolēt un uzlabot tā funkciju. Ja muskuļu kontrakciju spēks ir ļoti vājš, iespējams lietot arī elektrostimulāciju, kas uzlabo kontrakciju efektivitāti.Šī ir zinātniski pierādīta tradicionālās medicīnas efektīva metode, ar kuras palīdzību tiek atjaunota un pilnveidota mazā iegurņa muskuļu darbība, procesā aktīvi iesaistot pašu pacientu. Biofeedback sekmīgi var izmantot gan sievietēm, gan vīriešiem, turklāt jebkurā vecumā.
Mazā iegurņa muskuļu rehabilitācija ir efektīvs veids, kā:
- vingrināt iegurņa pamatnes muskulatūru
- nostiprināt iegurņa pamatnes muskulatūru pēc dzemdībām
- uzlabot sajūtas intīmajās attiecībās.
Kā notiek rehabilitācija, izmantojot bioatgriezeniskās saites terapiju (biofeedback)?
Bioatgriezeniskās saites IPM terapijā Medicīnas centrā ARS izmanto inovatīvu medicīnisko iekārtu LABORIE Urostym®, ar kuras palīdzību pacients tiek aktīvi iesaistīts ārstēšanas procesā, fizioterapeita vadībā mācoties apzināti sajust, kontrolēt un regulēt savu iegurņa pamatnes muskuļu darbību.
Lai reģistrētu muskuļu radītos elektromiogrāfijas signālus, tiek izmantoti elektromiogrāfijas elektrodi, vaginālas vai rektālās zondes. Pacienta IPM darbs tiek atspoguļots vizuāli uz iekārtas displeja kā krāsaini grafiki un animācijas, ko vienlaikus redz, gan pacients, gan fizioterapeits.
Procedūra ir viegla, neinvazīva, nesāpīga un droša. Tā netraucē ikdienas aktivitātēm.
Noturīgam rezultātam rekomendē 1 seansu nedēļā, 3-10 seansu kursu.
Kad izmanto biofeedback terapiju?
Bioatgriezenisko saiti IPM izmanto profilaktiskos un terapeitiskos nolūkos. To izmanto, ja ir:
- stresa/slodzes un jaukta tipa urīna nesaturēšana
- pāraktīvs urīnpūslis
- iegurņa sāpju sindroms
- mazā iegurņa orgānu noslīdējumi
- seksuāla disfunkcija
- obstruktīvs defekācijas sindroms (ODS)
- vīriešiem pirms/pēc prostatektomijas operācijām.
Bioatgriezeniskās saites terapija ir nozīmīgs atbalsts tām sievietēm, kurām grūtniecība un dzemdības ir radījušas ilgstošu, nelabvēlīgu ietekmi uz mazā iegurņa muskuļiem un to darbību.
Zināšanai! Pirms procedūru uzsākšanas obligāti nepieciešama fizioterapeites G. Dūmiņas konsultācija (konsultācijas ilgums 60 min.)
Bioatgriezeniskās saites terapiju (biofeedback) veic sertificēta fizioterapeite Gundega DŪMIŅA.
ARS Rehabilitācijas centrs
Brīvības iela 39, Rīga
Tālrunis: 67 699 369 vai 27 827 224
www.ars-med.lv
Izmeklējuma apraksts: Urodinamisku izmeklējumu mērķis ir izvērtēt urīnpūšļa un urīnizvadkanāla funkciju, mērot spiedienu urīnpūslī. Lai to izdarītu, urīnpūslī tiek ievadīts tievs katetrs. Tāds pats tievs katetrs tiek ievadīts taisnajā zarnā ~ 3 cm dziļi. Izmeklējuma laikā urīnpūsli uzpilda ar sterilu šķidrumu. Kad jutīsiet, ka urīnpūslis ir pilns, Jums lūgs iztukšot urīnpūsli. Izmeklējums aizņem apmēram 1 stundu. Izmeklējuma laikā Jūs nejutīsiet sāpes, atsevišķos gadījumos varētu būt neliels diskomforts.
Sagatavošanās izmeklējumam: Pirms izmeklējuma speciāla sagatavošanās nav nepieciešama. Jūs varat ēst, uzņemt šķidrumu, lietot medikamentus kā līdz šim. Ja ir iespējams, vēlams ierasties uz izmeklējumu ar pilnu urīnpūsli. Ja Jums urīnpūslī ir ievadīts ilgkatetrs vai arī Jūs regulāri veicat paškatetrizāciju, tad urīnpūslim nav jābūt pilnam. Ja regulāri lietojat medikamentus, sakarā ar kādu citu saslimšanu, lūdzu, paņemiet līdz precīzu zāļu nosaukumu sarakstu. Ja ārsts iepriekšējo vizīšu laikā ir lūdzis aizpildīt urīnpūšļa dienasgrāmatu, tai ir jābūt līdz uz izmeklējumu.
Rezultātu saņemšana: Ārsts apstrādās iegūtos rezultātus un izmeklējuma atbildi Jūs varēsiet saņemt nākamajā dienā Medicīnas centra ARS reģistratūrā.
pacientiem ar hipotonisku urīnpūsli; neirogēni urinācijas traucējumi; detrusora/sfinktera diskoordinācija; pacientiem ar urīna/fēču nesaturēšanu pēc mazā iegurņa operācijām; urīna nesaturēšana pēc priekšdziedzera operācijām; erektila disfunkcija; hronisks prostatīts; pirms plāna operācijām (ja ir risks urīna nesaturēšanai);
plānojot grūtniecību – urīna nesaturēšanas profilaksei; sievietēm ar urīna nesaturēšanu pēc dzemdībām;
VIDEO:
- Urīna nesaturēšanas problēmas sievietēm
- Mazā iegurņa muskuļu rehabilitācija – bioatgriezeniskās saites terapija (biofeedback)
Ja Jums ir veselības apdrošināšanas polise, lūdzu noskaidrojiet vai konkrētā polise sedz arī urodinamisku izmeklējumu izmaksas, pretējā gadījumā izmeklējums ir maksas.