Informācija pacientiem par urīna nesaturēšanu, traucētu urināciju un diagnostikas iespējām
Urīna nesaturēšana ir ikviena patvaļīga urīna noplūde no urīnpūšļa. Pacientiem tā var radīt gan emocionālas, gan sociālas, gan higiēniskas problēmas.
Urīna saturēšanu un kontroli pār savu urīnpūslis pieaudzis cilvēks spēj regulēt: Jūtu, ka ir pilns urīnpūslis, paciešos līdz rodas iespēja apmeklēt tualeti, iztukšoju urīnpūsli. Tas skan tik vienkārši! Jā – tā tam vajadzētu būt. Bet līdzko šis it kā vienkāršais mehānisms ir traucēts, tā ir milzīgi traucējoša, pat apkaunojoša problēma, par ko atklāti reti kāds būs ar mieru runāt pat ar savu ārstu.
No urīna nesaturēšanas cieš vidēji 6% iedzīvotāju, bet pēc 60 gadiem līdz pat 30% cilvēku. Un viņiem visiem ir izteikti pasliktināta dzīves kvalitāte.
Tomēr urinācijas traucējumi nav tikai urīna nesaturēšana, bet tie var izpausties arī kā vāja urīna strūkla, bieža nepieciešamība apmeklēt tualeti, nepieciešamība iet uz tualeti arī naktī, urinēšana ar pārtraukumiem, nespēja iztukšot urīnpūsli pilnībā.
Urīna saturēšanā un izvadīšanā piedalās:
- Urīnpūslis
- Urīnizvadkanāls
- Urīnizvadkanāla slēdzējmuskulis
- Starpenes muskulatūra
- Nervu sistēma, kas koordinē šo orgānu saskaņotu darbību
Ja būs traucēta kāda no šo orgānu darbībām, tad būs traucēta arī urīna uzkrāšana un izvadīšana, kas var izpausties ar jau minētajām sūdzībām.
Vienīgais veids kā objektīvi pierādīt šos simptomus un iegūt informāciju par apakšējo urīnceļu funkciju ir urodinamiskie izmeklējumi.
Atceries! Ja ir traucējumi urīna saturēšanas uz izvadīšanas mehānismā, tad diagnosticējot šo problēmu iemeslu efektīva ārstēšana sagaidāma 80-85%.