Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS

Neiroloģiskie izmeklējumi ar PET/CT demences diagnostikā.

ARS kodolmedicīnas klīnikā pieejams jauns PET/CT izmeklējums neiroloģijas jomā, kas palīdz precīzi vizuāli diagnosticēt demenci, kā arī diferencēt to veidus.

Jaunās izmeklējuma nianses skaidro ārste – radioloģe Edīte Kreitāle.

Glikoze ir galvenais smadzeņu vielmaiņas avots. [18F] FDG PET izmeklējumā ir iespējams izvērtēt glikozes metabolismu galvas smadzenēs, to sinaptisko aktivitāti.

Demencēm raksturīga neirodeģenerācija, kas [18F] FDG PET izmeklējuma attēlos atspoguļojas kā hipometabolisms noteiktos smadzeņu reģionos, tādējādi ir iespējams diagnosticēt un izvērtēt konkrētu demences tipu.

PET/CT priekšrocības

Izmeklēšanas metodei ir svarīga nozīme, lai ātrāk un precīzāk noteiktu dažādas neirodeģeneratīvas saslimšanas. Pēdējos gados PET/CT metode ir kļuvusi par galveno demences pacientu izmeklēšanas metodi un ārstēšanas sastāvdaļu.

Standarta attēldiagnostikas metodes ir datortomogrāfija un magnētiskā rezonanse. Tās sniedz informāciju par galvas smadzeņu strukturālām izmaiņām-atrofiju, asinsvadu patoloģiju, veidojumiem u.c., taču bieži vien slimību agrīnās stadijās un noteiktu neirodeģeneratīvu saslimšanu gadījumos, piemēram- Parkinsona slimība, šīs izmeklēšanas metodes var būt mazinformatīvas.

Daudzi pētījumi ir pierādījuši, ka ar [18F] FDG PET/CT nosakāmās vielmaiņas izmaiņas galvas smadzenēs var diagnosticēt jau ilgu laiku pirms ir sākušās strukturālas izmaiņas, kas vēlāk varētu būt redzamas MR izmeklējumā.

Smadzeņu glikozes analoga (FDG) metabolisms PET/CT ir jutīgs neirodeģeneratīvas saslimšanas rādītājs pacientiem, piemēram, ar Alcheimera demenci (AD) vai frontotemporālo demenci (FTD), kā arī labs prognostisks rādītājs, vai pacientiem vispār attīstīsies demence.

Kad nepieciešams PET/CT izmeklējums?

Biežākās izmeklējuma indikācijas ir kognitīvi traucējumi un demence:

  • kā papildus izmeklēšanas metode, lai noteiktu neirodeģeneratīvu saslimšanu pacientiem ar kongnitīvu deficītu, piemēram, AD, kā arī Levi (Lewy) ķermenīšu demence (LBD), FTD;
  • lai diferencētu dažāda veida demences, piemēram, FTD  no AD, vai AD no LBD, FTD no LBD, kā arī AD no vaskulāras demences formas;
  • lai diferencētu/ noteiktu neirodeģeneratīvu saslimšanu atipiskas formas;
  • lai izvērtētu slimības progresiju pacientiem ar vieglu kognitīvu deficītu, papildinot ar citiem izmeklēšanas biomarķieriem;
  • lai diferencētu kustību traucējumu – Parkinsona slimību no atipiskiem variantiem, piemēram, multisistēmu atrofija, kortikobazāla deģenerācija;

Mūsdienīgi digitālie risinājumi

PET/CT izmeklējuma attēlus ir iespējams pēcapstrādē sapludināt ar MR attēliem, tā vienlaikus iegūstot izcilu anatomisku un funkcionālu izmeklējumu rezultātu.

ARS kodolmedicīnas klīnika
Gardenes iela 13, Rīga
Tālr. 67 201 007