Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS

ARS Diagnostikas klīnikā sāk veikt PET/CT izmeklējumus.

Jaunums!

Medicīnas centrs ARS uzsāk veikt izmeklējumus ar inovatīvu  digitālo PET/CT (pozitronu emisijas tomogrāfijas) iekārtu. Medicīnas centra ARS filiālē – ARS Diagnostikas klīnikā uzstādītā VEREOS iekārta ir pirmā šāda veida instalācija Austrumeiropā un nodrošina visaugstākās kvalitātes izmeklējumus pacientiem ar onkoloģiskām un citām slimībām.

Digitālā PET/CT iekārta sniedz būtiskas priekšrocības:

 1. Atšķirībā no analogajām iekārtām digitālais detektors spēj reģistrēt katru unikālo fotonu, kas rodas audos, sabrūkot radiofarmpreparātam, tādējādi ievērojami uzlabojas iekārtas spēja vizualizēt nelielus perēkļus, kuri, iespējams, nebūtu redzami uz analogās iekārtas.
 2. Digitālie PET/CT izmeklējumi ļauj detalizētāk analizēt bojājuma struktūru, tā ļaujot labāk diferencēt veidojumus.
 3. Jaunās tehnoloģijas ļauj ievērojami saīsināt izmeklējuma laiku un samazināt kopējo saņemto staru slodzi.

Kas ir PET/CT izmeklējums?

PET/CT ir kombinētais izmeklējums, kurā tiek veikti divi izmeklējumi, kā rezultātā iegūst trīs informatīvus attēlus.

PET (pozitronu emisijas tomogrāfijas) izmeklējums vizualizē tās vietas organismā, kur paaugstināta metabolisma rezultātā vairāk tiek piesaistīts glikozes analogu saturošs vai cits specifiskiem šūnu receptoriem atbilstošs radiofarmpreparāts. Paaugstināta glikozes vielmaiņa un paaugstināta kādu receptoru ekspresija ir raksturīga audzēja šūnām.

CT (datortomogrāfijas) izmeklējumā iegūst pacienta anatomisko struktūru attēlu, kurā var redzēt orgānus, veikt mērījumus un noteikt veidojumu izmērus.

Iegūtie PET un CT attēli tiek digitāli uzslāņoti viens uz otra, tādējādi iegūstot informāciju gan par anatomiskajām struktūrām, gan audu fizioloģisko raksturojumu – vielmaiņas aktivitāti.

Kad tiek nozīmēts PET/CT izmeklējums?

 • Ja pacientam jau ir diagnosticēts ļaundabīgs audzējs un tas ir pierādīts, PET/CT izmeklējums ir ļoti vērtīgs, lai konstatētu, vai slimība nav izplatījusies tālāk ķermenī, precīzi noteiktu tās stadiju un izvēlētos ārstēšanas taktiku.
 • Lai novērtētu ārstēšanas efektivitāti, piemēram, pēc operācijas vai ķīmijterapijas, kā arī pēc vēža izārstēšanas, lai noliegtu slimības recidīvu.
 • Izmeklējums dažkārt palīdz noteikt primāro audzēju, atklāt tā lokalizāciju un diferencēt labdabīgas izmaiņas no ļaundabīgām.

Kā notiek izmeklējums?

Katrs pacients tiek iepriekš novērtēts, vai konkrētajā gadījumā PET/CT metode ir piemērota.

Lai veiktu PET izmeklējumu, pacientam vēnā tiek ievadīts radiofarmaceitisks preparāts. Tas dažādā intensitātē uzkrājas organisma audos un sabrūkot rada fotonu plūsmu, ko reģistrē PET detektors. Tieši pirms PET izmeklējuma pacientam tiek veikts CT izmeklējums ar vai bez kontrastvielas.

PET/CT izmeklē ķermeni no galvaskausa pamatnes līdz augšstilbu vidum, ja nepieciešams, izmeklē pilnīgi visu ķermeni.

Izmeklējums ir pilnībā drošs un nesāpīgs. Tas ilgst apmēram 20-40 minūtes, bet jārēķinās ar vēl papildus 2 stundām, kas jāpavada klīnikā, lai veiktu sagatavošanos pirms izmeklējuma.

Pēc izmeklējuma pacients droši var doties mājās. Radioaktīvā viela izmeklējuma beigās ir sabrukusi līdz līmenim,  kas nav kaitīgs ne videi, ne apkārtējiem.

Pēc izmeklējuma ārsti radiologi analizē iegūtos attēlus, atbildot uz ārstējošā ārsta nosūtījumā uzdotajiem jautājumiem.

Atbilde saņemama klātienē vai elektroniski 5 darba dienu laikā.

Kā nokļūt uz PET/CT izmeklējumu?

Izmeklējumu veic tikai ar ārsta nosūtījumu.

PET/CT izmeklējumu apmaksā arī Nacionālais veselības dienests (NVD), ja pacients ir saņēmis ārstu konsīlija lēmumu, kas apliecina izmeklējuma nepieciešamību. Pakalpojums tiek pilnībā apmaksāts no valsts budžeta līdzekļiem, pacienta iemaksa nav jāveic.

NVD apmaksā PET/CT izmeklējumu, ja ir:

 • krūts vēzis – distālo metastāžu izslēgšanai ļaundabīgā audzēja III stadijā;
 • bronhu, plaušu vēzis – ļaundabīgā audzēja I-III stadijā;
 • resnās un taisnās zarnas vēzis – iepriekš diagnosticētu distālu metastāžu novērtēšanai potenciāli operējamiem pacientiem;
 • melanoma – ļaundabīgā audzēja III vai IV stadijā;
 • bērniem, ja šādu lēmumu ir pieņēmis bērnu hematoonkologu konsīlijs;
 • ar hematologu konsīlija lēmumu – limfoīdo audu ļaundabīgo audzēju un mielomas ekstramedulāras diseminācijas gadījumos.
PET/CT izmeklējumus izvērtē radioloģe–diagnoste Dr. Marika KALNIŅA
viena no pieredzes bagātākajām PET/CT metodes speciālistēm Latvijā.

ARS Diagnostikas klīnika
J. Asara iela 3, Rīga
Tālr. 67 201 007
www.ars-med.lv