Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS

Taisnās zarnas izmeklēšana – transrektālā 3D ultrasonogrāfija

transrektālā 3D ultrasonogrāfija

Jauna USG metode anatomisko struktūru novērtēšanai anorektālajā zonā

Par jauno USG izmeklējumu un tā iespējām stāsta ārsts – radiologs Dr. Reinis LAGUNS.

Transrektālo ultrasonogrāfiju (TRUS) veic ar jauno premium klases ultrasonogrāfijas (USG) iekārtu Pro Focus UltraView, tā ir aprīkota ar trīsdimensionālu zondi (3D), kas sniedz jaunas iespējas taisnās zarnas un anālā kanāla slimību diagnostikā un ārstēšanā.

Kam paredzēta transrektālā 3D ultrasonogrāfija? Kādas ir sūdzības?

Izmeklējums ir paredzēts gan vīriešiem, gan sievietēm taisnās zarnas un anālā kanāla izmeklēšanai, ja ir plīsumi, neskaidras sāpes, strutaini vai asiņaini izdalījumi, iekaisuši hemoroīdi, nesaturēšana, dažādi jaunveidojumi, neskaidri bumbuļi u.c. To sekmīgi izmanto dažādu audzēju diagnosticēšanai, kā arī to novērošanai.

Visbiežāk tās ir problēmas, par kurām nemēdz skaļi runāt. Ir saslimšanas, kuras ilgst pat vairākus mēnešus, izmeklējumi jāveic atkārtoti, lai varētu objektīvi novērtēt izmaiņas un kontrolēt slimības gaitu.

Zināšanai:

Transrektālā USG palīdz detalizēti izvērtēt anālā kanāla struktūru un sienas slāņus. Piemēram, ja ir nesaturēšana, iespējams izvērtēt anālā kanāla sfinkteri un tā funkciju. Sfinktera bojājumu var radīt gan ievainojumi, gan traumatiskas dzemdības.

Kā nokļūt uz transrektālo 3D ultrasonogrāfiju?

Transrektālo USG izmeklējumu visbiežāk nozīmē proktologs vai ķirurgs, kas nodarbojas ar proktoloģiju. Piemēram, ja ir sāpes anālajā atverē, proktologs sūta uz izmeklējumu, lai pārliecinātos, kas to rada – iekaisums, strutas, plīsums, audzējs u.c. Uz izmeklējumu var nosūtīt arī ģimenes ārsts, bet pacients var uz šo izmeklējumu ierasties arī pēc savas vēlēšanās, speciāls nosūtījums nav vajadzīgs.

Alternatīva šim izmeklējumam ir magnētiskās rezonanses izmeklējums, bet garo rindu dēļ uz to ir grūtāk nokļūt un nav daudz ārstu – radiologu, kas specializējas taisnās zarnas un anālā kanāla diagnostikā un veic izmeklējuma detalizētu aprakstu.

  • Pirms izmeklējuma nav jāievēro diēta. Pacients drīkst lietot savas zāles.
  • Pacientam aptuveni 2 stundas pirms izmeklējuma ir jāveic attīroša klizma, piemēram, Mikrolax.

Kā notiek transrektālais ultrasonogrāfijas izmeklējums?

Pacientam pirmreizēji izmeklēšanas procedūra var būt mulsinoša. Tie, kuri sūdzas par sāpēm, parasti jau ir bijuši pie proktologa, kas veic anālās atveres izmeklējumu ar pirkstu vai rektoskopu. Tad jau ir zināms, kā notiek taisnās zarnas izmeklējums. Pacients tiek apguldīts uz labajiem sāniem un tiek pabrīdināts, ka zondes ievadīšana anālajā atverē būs mazliet nepatīkama. Rektālā zonde ir pirksta lielumā, to ievada apmēram 5– 6 cm dziļi.

Zināšanai: pats izmeklējums nav sāpīgs, tāpēc atsāpināšana nav vajadzīga. To izmanto ļoti retos gadījumos, ja ir izteikts iekaisums.

Cik ilgs ir izmeklējums?

Izmeklējums ilgst vidēji 10 minūtes.
Atbildi pacients saņem tūdaļ pēc izmeklējuma.

Transrektālos 3D USG izmeklējumus veic radiologs – diagnosts Dr. Reinis Laguns.

VIDEO: