Piedāvājam jaunu metodi urinācijas traucējumu diagnostikā sievietēm – trīsdimensionālu (3/D) ultrasonogrāfiju (USG) apakšējo urīnceļu un iegurņa pamatnes struktūru izvērtēšanai.
Par jauno transperineālo, transvaginālo 2/D un 3/D iegurņa pamatnes USG izmeklējumu sievietēm un tā iespējām stāsta ārsts – radiologs Dr. Reinis LAGUNS.
Jaunums:
Tradicionāli vairums USG iekārtu ir aprīkotas ar divdimensionālām (2/D) zondēm. Taču jaunā premium klases USG iekārta Pro Focus UltraView ir aprīkota ar trīsdimensionālu zondi (3/D), kas sniedz jaunas iespējas iegurņa pamatnes struktūru izvērtēšanai.
Svarīgi!!!
Izmeklējums paredzēts tikai sievietēm urinācijas traucējumu funkcionāli anatomiskai diagnostikai.
Kādas ir sūdzības?
Kad ir nepieciešams veikt transperineālo, transvaginālo 2/D un 3/D iegurņa pamatnes USG izmeklējumu?
Transperineālais, transvaginālais 2/D un 3/D iegurņa pamatnes USG izmeklējums ir piemērots, ja ir:
- urīna nesaturēšana,
- pēkšņa (neatliekama) vajadzība urinēt,
- neskaidras sāpes urīnpūslī, urīnizvadkanālā vai starpenē.
Nereti sieviete ar sūdzībām vēršas pie urologa, ginekologa u.c. speciālistiem, veic dažādus izmeklējumus, taču tie uzrāda salīdzinoši nelielas izmaiņas vai arī nekonstatē novirzes no normas. Bieži vien tieši ar šo izmeklējumu var atklāt sāpju īsto iemeslu. Līdz šim tādu iespēju nebija.
Jaunā USG iekārta ļauj novērtēt ne tikai apakšējo urīnceļu struktūru, bet arī iespējamās funkcionālas pārmaiņas, lūdzot sasprindzināt un atslābināt iegurņa pamatnes muskulatūru – līdz šim tādu iespēju nebija.
Izmeklējums vidēji ilgst līdz 30 minūtēm, tā laikā tiek lietota gan virspusējā, gan vaginālā zonde. Lai gan izmeklējums tiek veikts vagināli, tomēr ginekoloģiskos orgānus neizvērtē.
Pacientu zināšanai:
- Izmeklējumam nav vecuma ierobežojuma.
- Izmeklējums nav sāpīgs, tas ir līdzīgs ginekoloģiskajai USG.
- Atbildi iespējams saņemt uzreiz pēc izmeklējuma.
- Jāņem vērā, ka izmeklējumu nevar veikt menstruāciju laikā.
Kā nokļūt uz šo izmeklējumu?
Vairumā gadījumu uz šo izmeklējumu nosūta urologs, ginekologs, dažkārt arī proktologs vai ģimenes ārsts. Protams, ka sieviete var ierasties uz izmeklējumu bez speciālista nosūtījuma (pēc pašas vēlēšanās), taču, kā rāda pieredze, speciālista konsultācija ir pirmais solis precīzas diagnostikas virzienā.
Kā sagatavoties izmeklējumam?
- Izmeklējuma dienā drīkst ēst, dzert un lietot nepieciešamos medikamentus.
- Nav nepieciešams veikt klizmu vai kādas citas attīrošas procedūras.
- Uz izmeklējumu jāierodas ar pilnu vai daļēji pilnu urīnpūsli, bet ne tukšu!