Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS

Pleca locītavas sāpes un ārstēšana

Ja plecs sāp un nepāriet, nevajag ilgstoši mocīties ar sāpēm, jo sliktākajā gadījumā tas var beigties ar pleca locītavas protezēšanu. Ir jāmeklē profesionāļu palīdzība, lai veiktu precīzu diagnostiku un ārstēšanu!

pleca locītavas sāpes

Pleca locītavas artroskopiskā operācija
www.ars-med.lv

pleca locītavas sāpesPleca locītava cilvēka ķermenī ir viskustīgākā, ar vislielāko kustību amplitūdu, ko nodrošina manšetes veidā sakārtotu muskuļu un cīpslu komplekss. Tas gādā par pleca locītavas stabilitāti un nodrošina tās spēku.

Pleca locītavas artroskopiskās operācijas Medicīnas centrā ARS  veic ortopēds, artroskopiskās ķirurģijas speciālists Dr. Arnolds SKIRMANIS.

Plīsumu iemesli

Cīpslu bojājumus un plīsumus visbiežāk izraisa divi iemesli: deģenerācija jeb organisma novecošanās vai traumas, turklāt viens otru neizslēdz.

  • Deģenerācija – organismam novecojot, cīpslas zaudē elastību, kļūst vaļīgākas, tāpēc nereti notiek dažādas mikrotraumas. Tās krājas un krājas, kamēr beidzot cīpsla plīst.
  • Traumas – saišu plīsumu var izraisīt dažādi iemesli. Ir konkrēta situācija, pēc kuras ir problēma, piemēram, kritiens vai sitiens, pēc kura vairs nevar pacelt roku. Šādas traumas ir raksturīgas profesionālajā un amatieru sportā, piemēram, futbolistiem, hokejistiem, slēpotājiem, arī velobraucējiem, kas krituši pāri velosipēda stūrei. Saišu plīsums var rasties krītot uz saliekta elkoņa, izstieptas rokas u.tml.

Pazīmes

Sākumā var būt dažādas intensitātes sāpes, nakts sāpes, kustību ierobežojums un muskuļu vājums. Kustību apjoms it kā ir, bet nevar pacelt roku. Kad kompensatorie mehānismi pārņem funkcijas, roku var pacelt, bet tai nav spēka, nav iespējams veikt tās pašas kustības, ko agrāk.

Ko darīt?

Pretsāpju medikamenti palīdz tikai īslaicīgi. Anatomisku bojājumu tie novērst nevar, tāpēc ir jāgriežas pie ortopēda, lai veiktu detalizētu pleca locītavas izmeklēšanu. Labākā diagnostikas ekspresmetode ir ultrasonoskopija. Pieredzējis speciālists ļoti labi spēj novērtēt pleca bojājumu.

Pilnu problēmas analīzi sniedz magnētiskā rezonanse vai locītavas dobuma kontrastēšana un datortomogrāfija. Jo ātrāk griežas pie ārsta, jo mazāks komplikāciju risks.

Cik ilgi var ciest sāpes?

Vienīgā mēraukla ir pacietības mērs. Ir svarīgs jautājums, cik ļoti sāpes traucē ikdienas dzīves kvalitātei. Diezgan daudzi cilvēki cenšas pielāgoties, bet laika gaitā var attīstīties pleca locītavas artropātija un citas problēmas, kas var beigties ar protezēšanu. Ja saite ir plīsusi, to nepieciešams atjaunot.

Operācijas norise

Operāciju veic ambulatori, ARS dienas stacionārā vispārējā anestēzijā. Pleca locītavas cīpslu atjauno artroskopiski – tas nozīmē, ka ādā tiek veikti 3 – 6 mazi, četrus piecus milimetrus plati, griezieni. Caur tiem pleca locītavā ievada nelielu, ar monitoru savienotu kameru un smalkus instrumentus, ar kuru palīdzību bojāto cīpslu piestiprina atpakaļ pie kaula. Operācijas ilgums ir atkarīgs no problēmas apjoma un sarežģītības pakāpes. Operācija ir maz traumatiska un ļoti precīza, pacients nākamās dienas rītā var doties mājās. Roka ir brīvi iekarināta elkoņsomā, kas sargā no nejaušām kustībām.

pleca locītavas sāpes

Pleca locītavas artroskopija
www.ars-med.lv

Pēc operācijas

Plecu nedrīkst kustināt, lai piešūto saiti nenoplēstu nost, tāpēc roka ir jānēsā iekārtu elkoņsomā 4–6 nedēļas, atkarībā no operācijas apjoma. Sāpes var ilgt līdz pat 3–4 mēnešiem.

Rehabilitācija

Pēc 4–6 nedēļām jāuzsāk ārstnieciskā vingrošana fizioterapeita uzraudzībā. Lai pilnībā atgūtu formu un atgrieztos iepriekšējā līmenī ir nepieciešami 6–12 mēneši.

VIDEO:

CENRĀDIS