Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS

Unikālas iespējas kuņģa-zarnu trakta izmeklējumos!

Medicīnas centrs ARS ir iegādājusies modernāko, visjaunākās paaudzes endoskopijas video iekārtu pasaulē Olympus EVIS EXERA III, kas šobrīd ir vienīgā arī visā Baltijā.

kuņģa-zarnu trakta

Par Olympus EVIS EXERA III stāsta gastroenterologs, endoskopists Dr. Sabri Abdelmasī.

Jaunāko video endoskopijas iekārtu ir radījuši Olympus tehnoloģiju pētnieki un attīstības speciālisti sadarbībā ar pasaules vadošajiem ārstiem gastroenteroloģijā un endoskopijā. Šīs iekārtas tehnoloģijas, tieši optiskie – digitālie risinājumi ir radījuši apvērsumu endoskopiskajā izmeklēšanā, tādējādi ieviešot jaunus standartus, kas būtiski ietekmēs izmeklēšanas un ārstēšanas iespējas nākotnē.
Jaunais Olympus EVIS EXERA III piedāvā unikālas, līdz šim nebijušas diagnostikas iespējas, kam ir būtiska nozīme dažādu gremošanas trakta slimību un jaunveidojumu agrīnā atklāšanā un ārstēšanā.

Lūk, paši svarīgākie jauninājumi:

 • izmeklējums ir ievērojami saudzīgāks, jo ir būtiski uzlabota endoskopa ievadāmā daļa (angl. RIT – Responsive Insertion Technology), līdz ar to ir iespējams samazināt anestēzijas daudzumu kolonoskopijas izmeklējuma laikā;
 • gļotādu var apskatīt speciālā NBI gaismas filtru režīmā (NBI – Narrow Band Imaging), kas uzskatāmi ļauj izvērtēt kapilāru tīklojumu un atšķirt patoloģiskus audus no normāliem jau pašā slimības sākums;
 • pateicoties 170 °platleņķa plašajam redzeslaukam, vieglāk noteikt gļotādas izmaiņas, kas ļauj ārstam precīzāk noteikt diagnozi;
 • var iegūt augstas izšķirtspējas digitālus attēlus, kas ļauj novērtēt visniecīgākās izmaiņas gļotādas struktūrā;
 • ir iespējams kvalitatīvi apskatīt audus, līdz šim neiespējami tuvā attālumā (angl. dual focus) – 2 mm no gļotādas sieniņas;
 • ja nepieciešams kvalitatīvi novērtēt izmaiņas, procedūras laikā attēlus var vairākkārt palielināt–  līdz pat šūnu līmenim;
 • būtiski uzlabota iekārtas vadības sistēma atvieglo procedūras norisi gan ārstam, gan pacientam;
 • izcila HDTV attēlu kvalitāte dod visprecīzāko diagnozi;
 • plašas attēlu dokumentēšanas un salīdzināšanas iespējas.
kuņģa-zarnu traktaĪpašu gaismas filtru režīmā (angl. NBI) iespējams apskatīt zarnu gļotādu, kas uzskatāmi ļauj atšķirt patoloģiskus gļotādu audus no normāliem jau pašā slimības sākumā, izvērtējot kapilāru tīklojumu.
a) gļotāda bez redzamas patoloģijas;
b) tā pati gļotāda – izmantojot Olympus EVIS EXERA III īpašos NBI gaismas filtrus – redzamas patoloģiskas izmaiņas.

Kādus izmeklējumus iespējams veikt ar endoskopu EVIS EXERA III?

Augšējā endoskopija jeb GASTROSKOPIJA

Barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas izmeklēšana. Šī ir visprecīzākā metode agrīnai kuņģa – zarnu trakta diagnostikai un ārstēšanai. Procedūras laikā caur pacienta muti gremošanas sistēmā tiek ievadīta optiska ierīce – lokana caurulīte, kurai galā ir gaismas avots un kamera, kas ļauj monitorā detalizēti apskatīt barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gļotādu. Ja nepieciešams detalizēti izvērtēt kādu konkrētu vietu, attēlu var vairākkārt palielināt līdz pat šūnu līmenim. Izmantojot endoskopa kanālu, var veikt arī diagnostiskas un medicīniskas manipulācijas, piemēram, noņemt polipus (līdz 4 mm), ārstēt asiņojošu čūlu, veikt biopsiju – paņemt gļotādas audu paraugus, lai izvērtētu audzēju risku.

Kādos gadījumos ir nepieciešama gastroskopija?

Gastroskopijas izmeklējumus veic, ja pacientam ir sūdzības par rīšanas traucējumiem, par sāpēm un dedzināšanas sajūtu kuņģī, sāpēm vēdera augšdaļā, vemšanu ar asiņu piejaukumu, ja ir aizdomas par čūlu, lai precizētu audzēju attīstības risku, arī pēc čūlas ārstēšanas. Gastroskopiju veic, ja ģimenē radiniekiem ir bijis kuņģa audzējs, ja  pacientam ir dzelzs deficīta anēmija (mazasinība), kas rada aizdomas par iespējamu asiņošanu kuņģī.

kuņģa-zarnu trakta

Endoskopa ierīces galā ir optiskas lēcas, gaismas avots ar maināmiem gaismas filtru režīmiem, kas ļauj kvalitatīvi šūnu līmenī izpētīt kuņģa un zarnu traktu.

Sagatavošanās gastroskopijas izmeklējumam:

 • Uz gastroskopijas izmeklējumu pacientam ir jāierodas tukšā dūšā!
 • Iepriekšējā vakarā vēlams paēst vieglas vakariņas, bet ne vēlāk kā plkst. 20. Pēc vakariņām drīkst dzert negāzētu ūdeni un tēju.
 • Izmeklējuma dienā nedrīkst ēst, dzert un smēķēt.
 • Lai atvieglotu procedūru un novērstu vemšanas tieksmi, pirms izmeklējuma pacientam ievada vieglas iedarbības nomierinošu medikamentu, bet rīkles galu apsmērēs ar anestezējošu vielu – lidokaīnu.  Tas nodrošina kvalitatīvāku izmeklējumu. (Lai to novērstu nepatīkamās sajūtas, gastroskopiju ir iespējams veikt anestēzijā. Gastroskopijas izmeklējumu anestēzijā veic Dr. Sabri ABDELMASĪ (lūgums pierakstoties uz gastroskopiju informēt ARS reģistratūru par vēlmi procedūru veikt anestēzijā)).

Apakšējā endoskopija jeb KOLONOSKOPIJA

Resnās zarnas izmeklēšana. Izmeklējumu veic caur anālo atveri. Kolonoskopijai izmanto optisku ierīci – lokanu caurulīti, kurai galā ir gaismas avots un kamera, kas ļauj monitorā detalizēti apskatīt resnās zarnas gļotādu. Ja nepieciešams papildus izvērtēt kādu konkrētu vietu, attēlu var vairākkārt palielināt līdz pat šūnu līmenim.

Lai padarītu izmeklējumu saudzīgāku, jaunajam kolonoskopam ir būtiski uzlabota endoskopa ievadāmā daļa. Tas ievērojami atvieglo procedūras norisi gan ārstam, gan pacientam. Endoskopa optisko ierīču augstā izšķirtspēja un vadīšanas tehnoloģiju uzlabojumi ir galvenie faktori, kas palīdz ārstam kvalitatīvi novērtēt resnās un taisnās zarnas gļotādu, un praktiski nepieļauj iespēju palaist garām jebkuras patoloģiskas izmaiņas. Turklāt kolonoskopijas laikā var veikt arī dažādas diagnostiskas un ārstnieciskas manipulācijas, piemēram, paņemt gļotādas paraugus analīzēm, veikt polipektomiju – likvidēt polipus (līdz 4 mm), apturēt asiņošanu u.c.

Kādos gadījumos ir nepieciešama kolonoskopija?

Šo izmeklējumu nozīmē pacientiem, kuriem ir vēdera izejas traucējumi – hroniski aizcietējumi vai biežas caurejas, īpaši gados veciem cilvēkiem, vēdera izeja ar asins piejaukumu, pastāvīga vēdera pūšanās, sāpes vēdera dobuma lejas daļā, ja ģimenes anamnēzē ir konstatēti  resnās zarnas vēža gadījumi. Ar kolonoskopiju diagnosticē hemoroīdus, polipus, izvērtē riska faktorus zarnu audzēju attīstībai u.c. Bieži vien gastroenterologi, ginekologi, proktologi un citi speciālisti nosūta pacientus uz kolonoskopiju, lai diagnosticētu resno zarnu slimības, kā arī ļaundabīgo audzēju attīstību.

REKOMENDĒJAM:

Ikvienam pēc 50 gadu vecuma vajadzētu veikt kolonoskopiju –  resnās un taisnās zarnas izmeklēšanu, lai jebkuras patoloģiskas izmaiņas atklātu agrīnā stadijā.

Sagatavošanās kolonoskopijas izmeklējumam

 • Jo tīrāka zarna, jo kvalitatīvāka ir diagnostika. Nav nozīmes veikt procedūru, ja zarnas nav tīras.
 • Iepriekšējā dienā pirms kolonoskopijas izmeklējuma drīkst ēst tikai vieglas brokastis, pēc tam jāievēro gavēšana un jādzer speciāls šķidrums zarnu tīrīšanai. Neierobežotā daudzumā drīkst dzert tēju un minerālūdeni bez gāzes.
 • Aptiekā ir jāiegādājas zarnu tīrīšanas līdzeklis Fortrans (kurā ietilpst 4 paciņas medikamentu) vai preparāts Cololyt pudelēs. Medikamenti jālieto rūpīgi sekojot instrukcijai!
 • Pirms kolonoskopijas izmeklējuma uzsākšanas tualetē pēdējo reizi nepieciešams iztukšot zarnas.
 • Kolonoskopijas dienā drīkst lietot tos medikamentus, kas ir jālieto regulāri, piem. medikamenti asinsspiediena mazināšanai.

Atsāpināšana

Lai novērstu un mazinātu jebkādu diskomfortu vai baiļu sajūtu, augšējo endoskopiju ir iespējams veikt vieglā narkozē. Protams, ja ir vēlme, var izvēlēties dziļāku narkozi.
Kolonoskopiju veic intravenozā narkozē (pēc pacienta izvēles), tāpēc procedūra ir nesāpīga. Narkoze ir ļoti viegla, īslaicīga, lai nejustu diskomfortu. Procedūra norit sertificēta anesteziologa uzraudzībā.

Uzmanību:

12 stundas pēc atsāpinošo medikamentu ievadīšanas, nav ieteicams vadīt transporta līdzekļus vai strādāt ar mehānismiem, kas prasa koncentrēšanos un precizitāti, jo pēc medikamentu lietošanas var būt miegainība, samazinātas uzmanības un koncentrēšanās spējas.

Zināšanai:

Lai veiktu šos izmeklējumus, ir nepieciešams ārsta – speciālista nosūtījums. Šo pakalpojumu apmaksā apdrošināšanas kompānijas.

Gastroskopijas un kolonoskopijas izmeklējumus veic:

Adrese:

Medicīnas centra ARS filiāle ARS Diagnostikas klīnika

 • Jāņa Asara ielā 3, Rīga
 • Iepriekšējs pieraksts pa tālr.: +371 67 201 007

VIDEO:

Cenrādis