Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS

Logopēds-fonopēds

Logopēds ir ārsts, kurš specializējies darbā ar bērniem un pieaugušajiem, uzstādot runā iztrūkstošās skaņas, iemācot nepareizi izrunātas skaņas izrunāt pareizi.

Fonopēdija ir runas terapijas apakšnozare, kas apvieno zināšanas par balss traucējumu novēršanas metodēm un paņēmieniem. Fonopēda kompetencē ir jautājumi, kas saistīti ar balss funkcijas novērtēšanu un logopēdisko diagnosticēšanu, kā arī balss traucējumu profilaksi.

Kad var būt nepieciešama konsultācija?

Balss traucējumi cilvēkiem var rasties jebkurā vecumā, tie ir novērojami aptuveni 5-6 % bērnu un 3% pieaugušo. Biežākie pacienti ir balss profesiju pārstāvji: profesionāli dziedātāji, skolotāji, aktieri, diktori, advokāti u.c. Balss pārpūles rezultātā radies pilnīgs vai daļējs balss zudums ierobežo darba spējas un rada diskomfortu. Ar balss funkcijas traucējumiem noris liela daļa balsenes slimību:

  • organiskās – dziedātāju mezgliņi, polipi, Reinkes tūska, asins izplūdumi ,
  • funkcionālās – disfonijas (dažāda spektra), fonastēnijas, balss patoloģiskās mutācijas bērniem pubertātes periodā;
  • balsenes onkoloģiskās saslimšanas ( ja klientam ir veikta laringektomija, svarīgs logopēda/fonopēda darbs ir iemācīt komunikācijai nepieciešamo balsi)
  • balsenes nervu parēze u.c.

Kā sagatavoties vizītei?

Dodoties vizītē pie logopēda, ja ir, līdzi jāņem visi ar konkrēto slimību saistītie izraksti un slēdzieni, kas saņemti slimnīcās, ambulatorās iestādēs un pie dažādiem speciālistiem. Tas ārstam palīdz iegūt maksimāli daudz informācijas, kas atvieglo diagnozes noteikšanu un izvēlēties piemērotāko ārstēšanas stratēģiju. Turklāt šī informācija palīdz taupīt laiku un līdzekļus, jo var gadīties, ka daži izmeklējumi jau ir veikti un vairs nav atkārtoti jāveic.

Kā norit ārstēšana?

Balss traucējumu novēršana ir komandas darbs, kurā ir iesaistīti ārsti, logopēdi/ fonopēdi, psihologi, fizioterapeiti. Fonopēds balss terapiju uzsāk pēc ārsta rekomendācijas, kurā norādīts ieteicamais fonopēdisko nodarbību uzsākšanas laiks un vēlamā balss saišu noslodzes intensitāte. Atsevišķu funkcionālu balss traucējumu gadījumos, piemēram, ja ir fonastēnija, fonopēds var novērtēt balss skanīgumu, kvalitāti, un patstāvīgi lemt par nodarbību uzsākšanu. Fonopēds novērtē balsi auditīvi.

Fonopēdiskā darba mērķis ir labskanīgas balss atjaunošana un ieviešana spontānā runā. Liela uzmanība fonopēdiskā darbā jāatvēl balss traucējumu profilaksei, jo tikai pareizi nostādīta balss un zināšanas par balss lietošanas higiēnu, ļauj izvairīties no balss zuduma. Visplašāk izmantotās metodes balss traucējumu korekcijā ir fonopēdiskās metodes, kuru pamatā ir sabalansēta pakāpeniska balsenes muskuļu aktivizēšana un pareizas elpošanas veidošana, kā arī ortofonisko vingrinājumu izmantošana.

Fonopēdiskā darba programma:

  • balsi ierobežojošs režīms;
  • elpošanas vingrinājumi;
  • kakla un balsenes muskuļus stiprinoši vingrinājumi;
  • balss vingrinājumi;
  • vokālie vingrinājumi.

Speciālists: logopēds-fonopēds Dace STRAUTMANE

Cenrādis

Medicīnas centrs ARS
Skolas iela 5, Rīga
Tālr. 67 201 007