Asinsvadu ķirurģija ārstē asinsvadu sistēmas, artēriju un vēnu slimības, pielietojot medikamentozas un ķirurģiskas metodes. Fleboloģija ir asinsvadu kirurģijas nozare, kas ārstē vēnu slimības (vairāk lasīt šeit).
Asinsvadu sistēmas bojājumi rodas aterosklerozes rezultātā. Ateroskleroze ir viena no biežāk sastopamajām asinsvadu slimībām, kas sašaurina asinsvadus vai arī tos slēdz. Progresējot aterosklerozei, attīstās maģistrālo artēriju slimības. Nereti artēriju slimības (sašaurinājumi, slēgumi, asinsvadu sieniņu pārmaiņas – aneirismas) noved pie citu orgānu bojājumiem. Daži piemēri:
- kāju artēriju stenozes (artēriju sašaurināšanās) vai oklūzijas (slēgšanās) gadījumos pacients sūdzas par izteiktām sāpēm kājās (staigājot), mijklibošanu un salšanas sajūtu kājās. Dažreiz sāpes kājās atkārtojas arī miera stāvoklī un naktīs. Slimībai progresējot, parādās trofiskas čūlas uz pēdam, var attīstīties gangrēna.
- miega artērijām ievērojami sašaurinoties, ir raksturīgas galvas sāpes, reiboņi, koordinācijas traucējumi, īslaicīgs aklums, samaņas zuduma epizodes, bet smagākajos gadījumos attīstās galvas smadzeņu infarkts ar attiecīgās ķermeņa puses paralīzi vai parēzi.
- paplašinoties vēdera aortas aneirismam līdz 5 cm diametrā un lielākam, rodas riska faktori tās plīsumam.
Asinsvadu saslimšanu veicina šādi faktori:
- smēķēšana;
- aptaukošanās;
- cukura diabēts;
- paaugstināts asinsspiediens;
- paaugstināts holesterīna līmenis asinīs;
- cilvēka vecums – vīrieši virs 45 gadiem, sievietes virs 55 gadiem;
- asinsvadu slimības iepriekšējās paaudzēs.
Agrīna un precīza asinsvadu artēriju patoloģiju diagnostika, kā arī savlaicīga to ārstēšana ļauj saglabāt pacienta dzīves kvalitāti. Tādēļ liela nozīme, izvēloties ārstēšanas taktiku, ir precīzai diagnostikai, izmantojot mūsdienīgas un ļoti informatīvas metodes – Duplex asinsvadu ultrasonogrāfiju, CT angiogrāfiju, u.c.