ARS Rehabilitācijas centrs uzsāk dūņu terapiju – lokālas aplikācijas, kas paātrina organisma spējas, atjaunoties un atveseļoties.
Kam domāta dūņu terapija un kā tā tiek veikta – skaidro Dr. Ingrīda Tambora, ARS Rehabilitācijas centra fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste.
Dūņu terapija – unikāls dabas produkts veselībai
Dūņu terapija jeb peloīdterapija (no grieķu valodas pelos – dūņas) daudzos Eiropas kūrortos ir viena no populārākajām dabiskajām ārstēšanas metodēm, kurā izmanto unikālu dabas radītu produktu dūņas. Tās ir veidojušās vairāku gadu tūkstošu laikā, bezskābekļa vidē sadaloties floras un faunas produktiem, kas veido dūņu substanci. Tā satur olbaltumvielas, hormoniem līdzīgas substances, taukskābes, humīnskābes, mikroorganismus un neskaitāmas citas vielas, kas ir ļoti vērtīgas daudzu slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, profilaksē, un nodrošina iespēju organismam ātrāk atveseļoties. Ārstniecisko efektu rada dūņu bioloģiskā, termiskā, ķīmiskā un mehāniskā iedarbība.
Kad iesaka dūņu terapiju?
- visbiežāk to izmanto lokālām aplikācijām skeleta, muskuļu, locītavu, ādas, sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā un profilaksē;
- kustību – balsta aparāta saslimšanu (artrīts, poliartrīts, traumu sekas, osteohondroze, radikulīts, dzīstoši kaulu lūzumi) ārstēšanā;
- ārstējot perifērās un centrālās nervu sistēmas traucējumu un elpošanas sistēmu slimības;
- ādas slimību ārstēšanai;
- organisma ātrākai atveseļošanai pēc ilgstoša stresa, slimībām, fiziskas slodzes utt.;
- dūņām piemīt lieliskas ādas iekaisumu mazinošas, antioksidanta, attīrošas un abrazīvas īpašības.
Dūņu terapijas ieguvumi:
- lokāli uzlabojas asinsrite un vielmaiņa;
- audi un šūnas tiek apgādātas ar lielāku skābekļa un barības vielu daudzumu;
- paātrinās organisma attīrīšanās, no organisma tiek izvadītas kaitīgās vielas;
- aktivizējas hormonālā darbība un imūnā sistēma;
- dūņu terapijai ir izteikta reģenerējoša, relaksējoša, pretiekaisuma, tūsku mazinoša un sāpes remdējoša iedarbība, tāpēc to dažkārt izmanto kā alternatīvu pretsāpju, pretiekaisuma un nomierinošiem medikamentiem.
Svarīgi: lai veiktu dūņu aplikācijas, pirms tam ir nepieciešama ārstējošā ārsta konsultācija, jo ir dažas slimības, kad asinsrites aktivizēšana var izraisīt negatīvas sekas.
Dūņu terapiju nedrīkst izmantot, ja ir:
- akūts iekaisums (sk.ādas iekaisumi ar infekciju), asinsrades orgānu slimības, tuberkuloze, audzēji (labdabīgi un ļaundabīgi), hronisku slimību paasinājums;
- smagas sirds- asinsvadu sistēmas slimības, pēc pārciesta miokarda infarkta,
- reimatisms aktīvā stadijā;
- mioma;
- infekcijas slimības;
- kāju vēnu varikoze,
- grūtniecības pēdējos mēnešos.
Procedūras norise
Dūņu aplikāciju procedūra ilgst 20-25 minūtes, vai kā to ir norādījis ārsts. Nesasildītu paketi ( tai jābūt istabas temperatūrā) uzklāj uz problēmzonas ādas ar mitrās marles pusi uz leju. Paketei virsū liek sildošu elementu (termoforu) 55-65ºC.
Pēc procedūras, īpaši, ja tā veikta locītavām vai mugurai, ieteicams 30-60 minūtes atpūsties – sēdus vai guļus. Dūņu terapija rada organismam lielu slodzi, tāpēc medicīnas darbinieki seko līdzi pacientu veselības stāvoklim un pašsajūtai.
Lai sasniegtu jūtamu efektu un nostiprinātu rezultātu, ieteicams veikt procedūru kursu – apmēram 10 reizes, ko veic nevis katru dienu, bet ik pārdienu.
Pieteikties konsultācijām:
ARS Rehabilitācijas centrs
Brīvības iela 39, Rīga
Tālrunis: 67 699 369 vai 27 827 224