Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS

Urodinamiskie izmeklējumi

Urodinamiskie izmeklējumi ir izmeklēšanas procedūras, kuras palīdz izvērtēt apakšējo urīnceļu funkciju. Urinācija ir atkarīga ne tikai no urīnpūšļa funkcijas, bet arī no urīnizvadkanāla, starpenes muskulatūras, priekšdziedzera (vīriešiem) funkcijas, kā arī urīnpūšļa novietojuma un nervu sistēmas darbības. Šo orgānu darbību iespējams izvērtēt un objektīvi pierādīt gan sūdzības, gan disfunkcijas veidu vienīgi ar urodinamiskiem izmeklējumiem.

Pasaulē diagnostiski urodinamiskie izmeklējumi tiek lietoti jau vairākus gadu desmitus un ir būtisks „palīgs” diagnostikā un ārstēšanas taktikas izvēlē pacientiem ar apakšējo urīnceļu funkcionāliem traucējumiem.

Kam nepieciešami urodinamiskie izmeklējumi?

  • Sievietēm ar urīna nesaturēšanu;
  • Sievietēm ar biežu, neatliekamu urināciju ar vai bez urīna nesaturēšanas;
  • Sievietēm ar recidivējošu urīna nesaturēšanu pēc antiinkontinences operācijām;
  • Vīriešiem ar biežu urināciju un niktūriju;
  • Pacientiem ar lielu atlieku urīnu pēc mikcijas;
  • Pacientiem pēc mazā iegurņa operācijām un ar urinācijas traucējumiem;
  • Pacientiem pēc priekšdziedzera operācijām un urinācijas traucējumiem;
  • Vīriešiem pēc radikālās prostatektomijas ar urīna nesaturēšanu;
  • Vīriešiem pirms plānotās LPH (labdabīga prostatas hiperplāzija) ķirurģiskās terapijas;
  • Pacientiem ar neiroloģiskām saslimšanām un apgrūtinātu urināciju.

Pildīšanas cistometrija

Izmeklējuma laikā vienlaicīgi tiek mērīts spiediens urīnpūslī un spiediens vēdera dobumā. Tiek iegūta tilpuma/spiediena līkne jeb cistometrogramma. To analizējot var iegūt informāciju par urīna uzkrāšanas fāzi: urīnpūšļa jūtību, ietilpību, elasticitāti un urīnizvadkanāla funkciju.

Mikcijas cistometrija

Mikcijas cistometrijas laikā iespējams iegūt informāciju gan par urīna uzkrāšanas, gan urīna izvadīšanas fāzi. Šī izmeklējuma laikā iespējams arī izmērīt atlieku urīnu pēc urinācijas.

Uretras spiediena profilometrija

Izmeklējuma laikā tiek mērīts spiediens dažādos urīnizvadkanāla punktos, izvērtējos tā funkciju. Izmeklējuma laikā iespējams analizēt gan urīna saturēšanas funkciju, gan diagnosticēt sašaurinājumus urīnizvadkanālā. Ar šo izmeklējumu var izvērtēt vai sievietēm urīna nesaturēšanas cēlonis ir slēdzējmuskuļa vājums.

Kā noris izmeklējumi

Urodinamisku izmeklējumu mērķis ir izvērtēt Jūsu urīnpūšļa un urīnizvadkanāla funkciju, mērot spiedienu urīnpūslī. Lai to izdarītu, Jūsu urīnpūslī tiks ievadīts tievs katetrs. Tāds pats tievs katetrs tiks ievadīts taisnajā zarnā ~ 3 cm dziļi. Izmeklējuma laikā urīnpūsli uzpildīs ar sterilu šķidrumu. Kad jutīsiet, ka urīnpūslis ir pilns, Jums lūgs iztukšot urīnpūsli. Izmeklējums aizņems apmēram 1 stundu. Izmeklējuma laikā Jūs nejutīsiet sāpes, atsevišķos gadījumos varētu būt neliels diskomforts.

Nākot uz izmeklējumu, līdzi jābūt urīna analīzei! Speciāla gatavošanās nav nepieciešama. Ārsts apstrādās iegūtos rezultātus, un izmeklējumu atbildi būs iespējams saņemt nākamajā dienā Medicīnas centra ARS reģistratūrā.

Urofloumetrija

Urofloumetrija ir urīna strūklas izmeklējums, kas analizē urīna plūsmu, gan sniedzot informāciju par urīnpūšļa funkciju, gan diagnosticējot sašaurinājumus urīnizvadkanālā. Urofloumetrija ir vienīgais neinvazīvais urodinamiskais izmeklējums, tādēļ tā ir obligāta visiem pacientiem ar traucētu urināciju, jo palīdzēs izvērtēt pacienta stāvokli, problēmas smagumu un tālākās diagnostikas un ārstēšanas nepieciešamību. Izmeklējums nepieciešams visiem vīriešiem ar labdabīgu priekšdziedzera palielināšanos, kā arī visiem pacientiem pirms specializētiem urodinamiskiem izmeklējumiem.

Kā gatavoties izmeklējumam?

Uz izmeklējumu jāierodas ar pilnu urīnpūsli.

Jābūt normālai vēlmei urinēt, nevis sajūtai, ka urīnpūslis ir ļoti, ļoti pilns! Ja urīnpūslis būs pārpildīts urofloumetrijas atbilde tiks izvērtēta nepareizi, kas var būt par pamatu nekorektas diagnozes uzstādīšanai.

Pirms izmeklējuma var lietot visus medikamentus ko nozīmējis ārsts sakarā ar kādu saslimšanu.

Cenrādis uroloģiskiem izmeklējumiem