Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS
Kapsulas endoskopija

Kapsulas endoskopija

Nākotnes medicīna – kapsulas endoskopija

Kapsulas endoskopija ar Olympus Endocapsule 10 sistems ir unikāla, neinvazīva diagnostikas metode, kas paredzēta tievās zarnas izmeklēšanai, bet, ja nepieciešams, tā sniedz detalizētu ieskatu arī par visu gremošanas traktu kopumā. Tievās zarnas garums var būt no 4 līdz 9 metriem, sievietēm nedaudz garāka, nekā vīriešiem. Ar citām endoskopijas metodēm to nevar izmeklēt. Alternatīva metode ir magnētiskās rezonanses enterogrāfija ar PHILIPS Ingenia 3,0T.

Par jaunajām izmeklēšanas iespējām stāsta gastroenterologs, sertificēts endoskopists Dr. Sabri ABDELMASĪ

Endoskopijas kapsulas tievās zarnas izmeklēšanai Latvijā sekmīgi izmanto jau sešus gadus, bet šobrīd Medicīnas centrs ARS ir iegādājusies pašu jaunāko un modernāko otrās paaudzes endoskopijas kapsulu sistēmu Olympus Endocapsule 10 sistems. Mēs esam vieni no pirmajiem, kas strādā ar vismodernāko kapsulas endoskopiju pasaulē. Unikālo tehnoloģiju varam uzskatīt par nākotnes medicīnu, jo tā paver jaunas, līdz šim nebijušas diagnostikas iespējas. Domājams, ka tuvākajā nākotnē šī metode pilnveidosies – būs kapsulu roboti, kas spēs piegādāt zāles konkrētajā vietā un veikt konkrētas manipulācijas. Modernizētā kapsulas endoskopija piedāvā vēl precīzāku un modernāku izmeklēšanu, kas, salīdzinot ar vecākās paaudzes kapsulas sistēmām, pacientam vairs nesagādā nekādas neērtības. Viņš var atgriezties sadzīvē un netraucēti turpināt savus ikdienas darbus, kamēr kapsula pati paveic zarnu izpēti.

Kam domāta kapsulas endoskopija?

Kapsulas endoskopija ir unikāla, neinvazīva diagnostikas metode, kas paredzēta tievās zarnas izmeklēšanai, bet, ja nepieciešams, tā sniedz detalizētu ieskatu arī par visu gremošanas traktu kopumā. Ja augšējo gremošanas traktu izmeklē ar fibroendoskopiju, apakšējo daļu jeb resno zarnu– ar kolonoskopiju, tad kapsulas endoskopija ir paredzēta tieši tievās zarnas izmeklēšanai, kas atrodas pa vidu. Tievās zarnas garums sasniedz pat sešus metrus un ar citām endoskopijas metodēm to izmeklēt nevar, vai arī tas ir ļoti grūti gan pacientam, gan ārstam.

Indikācijas:

 • neskaidra dzelzs deficīta anēmija,
 • neskaidra asiņošana kuņģa zarnu traktā,
 • Krona slimība,
 • iekaisums, tievās zarnas saslimšanas,
 • aizdomas par audzēju,
 • ja vajag novērtēt tievās zarnas sieniņas, piemēram, ja ir celiakija u.c.

Kā notiek izmeklējums?

Pacients ārsta klātbūtnē norij aktivizētu kapsulu, uzdzerot nelielu ūdens daudzumu. Nav nekāda iemesla pat niecīgam satraukumam, jo tā ir tikpat liela, kā parastā zāļu kapsula, turklāt veidota no organismam bioloģiski draudzīga materiāla, kas nespēj izraisīt nekādas komplikācijas, un dabiskā ceļā tiek izvadīta no organisma.

Kapsula ceļo cauri gremošanas traktam. Tā savā ceļā nofotografē pilnīgi visu, uzņemot 2 attēlus sekundē, ko pārraida uz datu ierīci, kas pēc izmēra līdzinās telefona aparātam. Ja agrāk pārraidīto attēlu uztveršanai pacienta ķermenim tika piestiprināti speciāli sensori, tad šobrīd izmanto bezvadu tehnoloģiju – datu ierīces antena uztver un reģistrē kapsulas iegūto informāciju. Procedūra ilgst 12 stundas. Šajā laikā kapsula iegūst aptuveni 70 000 attēlu. Pēc noteiktā laika pacients atgriežas pie ārsta, informē par savām sajūtām izmeklēšanas gaitā un atdod uztveršanas ierīci. Dati no tās tiek pārsūtīti uz datoru un tajā brīdī sākas ārsta darbs, lai apstrādātu un izanalizētu uzņemto materiālu. Tas ilgst aptuveni 2 – 4 stundas, bet iegūtie rezultāti ļauj efektīvi diagnosticēt tievās zarnas veselības stāvokli.

Svarīgākās priekšrocības:

Jaunajai kapsulai ir plašāks skata leņķis, garāks novērošanas laiks – 12 stundas,– tas ir kapsulas akumulatora darbības laiks, agrāko 8 stundu vietā, un modernas 3D attēlu uztveršanas tehnoloģijas, kas būtiski uzlabo izmeklēšanu.

 kapsulas endoskopija  kapsulas endoskopija

Zināšanai:

 • ja kādam nav vēlmes vai iespēju pašam ierasties pie ārsta, var pieteikt vizīti un kapsulas endoskopiju var veikt arī pacienta mājās vai darbā.
 • kapsulas endoskopijas laikā nav jāuzturas medicīnas iestādē, vienīgi nedrīkst veikt smagas fiziskās aktivitātes un pārāk straujas kustības, lai netraucētu kapsulas darbu.
 • Šī metode nav atļauta grūtniecības laikā.

Noderīga informācija:

 • Kapsula procedūras laikā nerada organismam nekādu kaitējumu.
 • Nav nepieciešama narkoze, jo procedūra nav sāpīga.
 • Kapsula ir vienreizēja, tā nav otrreiz lietojama.
 • Kapsula nav jāatdod medicīnas iestādē.
 • Ja no rīta norij kapsulu, jau pēc 2 stundām var sākt dzert, pēc 4 stundām var ieturēt vieglu maltīti, bet vēlāk var ēst, tāpat kā ierasts.

Kā sagatavoties procedūrai:

 • 12 stundas pirms procedūras neko neēst, jāizder 2 litri ūdens.
 • Ir jābrīdina ārsts, ja ikdienā lietojat medikamentus, piemēram, hronisku slimību ārstēšanai. Ārstu jābrīdina arī tad, ja agrāk ir veiktas operācijas vēdera dobumā.

Svarīgs jautājums: vai kapsula nevar iesprūst?

Ļoti reti, tomēr tā var gadīties, ja zarnās kaut kādu iemeslu dēļ, piemēram, pēc tievās zarnas operācijas ir radušās anatomiskas zarnas izmaiņas – sašaurinājums vai kāds jauns veidojums. Īstenībā, tas atklāj jaunu patoloģiju, kas tuvākajā laikā varētu radīt nopietnu komplikāciju risku. Kapsulas materiāls organismam nerada absolūti nekādus draudus. Turklāt gan pacients, gan ārsts jebkurā mirklī var paskatīties līdzi nēsājamās ierīces monitorā, lai redzētu, kur kapsula atrodas, ko tā dara. Ir iespējams skatīties uzņemtos attēlus arī atpakaļgaitā, kamēr kapsula turpina virzīties uz priekšu un iegūst jaunus attēlus.

Zināšanai:

Dažkārt pēc kapsulas endoskopijas ārsts lūdz pacientam veikt atkārtotu augšējo endoskopiju vai kolonoskopiju, lai pievērstu papildus uzmanību kādai konkrētai vietai, piemēram, ja kapsula pa ceļam ir atklājusi asiņošanu.

Bez ārsta nosūtījumakapsulas endoskopija

Kapsulas endoskopija nav domāta izklaidei vai ziņkāres apmierināšanai. Tomēr, ja kāds grib pats par savu naudu to veikt, viņam to neviens nevar liegt. Šo metodi nozīmē ārsts un tikai tad, ja ir konkrētas sūdzības vai aizdomas par kādām noteiktām problēmām tievajā zarnā. Kapsulas endoskopija neaizvieto ne fibrogastroskopiju, ne kolonoskopiju.

Cenrādis