Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS

Vairogdziedzera punkcijas biopsija

Mezglu veidošanās vairogdziedzerī ir viena no biežāk sastopamajām vairogdziedzera slimībām. Lai pārliecinātos, vai mezglus nav skārušas ļaundabīgas pārmaiņas, ir jāveic vairogdziedzera punkcijas biopsija.

Vairogdziedzera diagnostikas iespējas

Ja rodas aizdomas par vairogdziedzera izmaiņām vai funkciju traucējumiem, ārsts var nozīmēt dažādus vairogdziedzera izmeklējumus. Parasti sāk ar hormonu un antivielu līmeņa noteikšanu asinīs, ultrasonogrāfiju un scintigrāfiju. Katrs izmeklējums sniedz svarīgu un ļoti būtisku informāciju par vairogdziedzera formu, tā izmaiņām, funkcijām un to traucējumiem, tomēr neviena no šīm diagnostikas metodēm neatklāj, vai vairogdziedzera mezglos ir ļaundabīgas šūnas. Lai iegūtu skaidru atbildi, ir nepieciešami padziļināti izmeklējumi.

Vairogdziedzera punkcijas biopsija – izmeklējums šūnu līmenī

Vairogdziedzera slimību diagnostikā dažkārt ir nepieciešama padziļināta citoloģiskā izmeklēšana šūnu līmenī, lai precīzi noteiktu, no kādiem audiem un šūnām sastāv vairogdziedzera mezgli. Ļaundabīgas pārmaiņas var izraisīt vēža attīstību, tāpēc šūnu citoloģiskajām analīzēm var būt izšķiroša nozīme pareizas diagnozes noteikšanā un tālākās ārstēšanas taktikas izvēlē. Lai iegūtu šūnu paraugus analīzēm, tiek veikta vairogdziedzera punkcijas biopsija.

Procedūras norise

Vairogdziedzera punkcijas biopsiju veic ārsts procedūru kabinetā.  Procedūras laikā pacients atrodas guļus stāvoklī uz muguras. Lai mazinātu diskomforta sajūtu, tiek veikta lokāla atsāpināšana, injicējot ādā, zemādā  lidokaīnu. Pēc tam ārsts veic dūrienu ar tievu adatu vairogdziedzera mezglā, kontrolējot to ar ultraskaņas palīdzību. Ar šļirces palīdzību adatā tiek aspirētas šūnas, kas tiek nosūtītas uz laboratoriju. Vienā reizē tiek veikti vairāki dūrieni, lai iegūtu šūnas no dažādām mezgla vietām. Pēc punkcijas dūrienu vietai uzlīmē sterilu plāksteri.

Zināšanai:

ja ir alerģija pret lidokaīnu – lūdzam laikus informēt ārstu pirms procedūras, punkciju var veikt arī bez atsāpināšanas. Procedūra nav sāpīga, tomēr katra dūriena laikā var sajust nelielu diskomfortu. Uz procedūru jāņem līdzi iepriekšējie izmeklējumi un nosūtījums.

Pēc procedūras

Divas stundas pēc procedūras plāksteri var ņemt nost. Procedūras dienā nav ierobežojumu vadīt automašīnu, iet dušā. Dūriena vietā var būt neliels zilums, kas ir pieļaujams pēc procedūras. Parasti vairogdziedzera punkcija nerada nopietnus sarežģījumus, jo procedūrā izmanto sterilus vienreizlietojamos instrumentus, kas pasargā no inficēšanās riska.

Rezultāti

Izmeklējuma rezultāti tiek saņemti aptuveni 5 darba dienu laikā. Ar rezultātiem tālāk jādodas pie ārsta, kas nosūtījis uz procedūru.
Atkarībā no mezgla īpatnībām un tā lieluma precīzai diagnozes noteikšanai dažkārt var būt nepietiekošs materiāla daudzums, tad punkcijas biopsiju atkārto vēlreiz.

Zināšanai: šādos gadījumos atkārtotai punkcijai ir atlaide saskaņā ar cenrādi.

Zināšanai:

ARS Diagnostikas klīnikā vairogdziedzera ultrasonogrāfiju un punkcijas biopsiju veic radiologs – diagnosts Dr. Artūrs BALODIS.

ARS Diagnostikas klīnika
Jāņa Asara iela 3, Rīga
Tālrunis + 371 66 929 750