Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS
Scintigrāfija

Scintigrāfija

Scintigrāfija

Vēlamies Jūs informēt, ka, no 2024. gada 1. janvāra Medicīnas centrā ARS būs slēgts Scintigrāfijas kabinets. Šajā laikā tiks veikti iekārtas tehniskās apkopes remonda darbi, un scintigrāfijas izmeklējumi netiks veikti. Tiklīdz iekārtas apkopes darbi būs pabeigti un būsim atsākuši darbu, informēsim Jūs.
Atvainojamies par sagādātajām neērtībām!

Scintigrāfija ir nukleārās medicīnas izmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību tiek noteikta kāda orgāna vai orgānu sistēmas darbība. Tam izmanto ar farmpreperātiem iezīmētus radioaktīvus izotopus, kas uzkrājas audos vai orgānu sistēmā un rada starojumu, ko uztver gamma kameras ārējie detektori, – tā tiek iegūti attēli.

Scintigrāfijas izmeklējumā, izmantojot nelielu radioaktīvās vietas daudzumu, iespējams:

  • izvērtēt nieru funkciju
  • noteikt vairogdziedzera funkciju, izvērtēt tā mezglu aktivitāti (it sevišķi, ja ultrasonogrāfiski diagnosticēti mezgli lielāki par 1 cm diametrā)
  • veikt epitēlijķermenīšu diagnostiku
  • izvērtēt visa skeleta, kaulu – locītavu sistēmu, ja ir artrīts, osteomielīts, audzēji, iespējama agrīna diagnostika (gan onkoloģisko slimību, gan kaulu un locītavu slimību gadījumos)
  • vizualizēt sirds asinsplūsmu un funkciju
  • veikt galvas smadzeņu izmeklējumus pacientiem ar neskaidras izcelsmes trīci vai izteiktu lēnīgumu, atmiņas zudumu

Kā notiek scintigrāfijas izmeklējums?

Radioaktīvais preperāts tiek injicēts vēnā, ar laiku tas uzkrājas izmeklējamos orgānos (piem. nierēs). Pēc tam ar gamma kameras iekārtu tiek iegūts attēls, kurā var izvērtēt preperāta uzkrāšanās intensitāti un iegūt informāciju par audu funkcionālo stāvokli.
Izmeklēšanas ilgums: vairogdziedzerim – 15-20 minūtes, skeletam – aptuveni 50 minūtes

Kā notiek statiskās scintigrāfijas izmeklējums?

Statiskās scintigrāfijas izmeklējumu veic sēdus vai guļus stāvoklī. Scintigrāfiju veic pēc radiofarmpreparāta uzkrāšanās orgānā/sistēmā (piemēram, vairogdziedzerim – 30 minūtes pēc injekcijas, kaulu sistēmai – pēc trim stundām). Kad aparātā uzkrājies nepieciešamais informācijas daudzums, tā tiek saglabāta atmiņā tālākai analīzei.

Kontrindikācijas

Izmeklējumus neveic grūtniecēm. Ja paciente baro bērnu ar krūti, atsākt zīdīšanu drīkst ne ātrāk kā 24 stundas pēc injekcijas veikšanas.

Pacientu sagatavošanās izmeklējumiem:

  • Būtiski ir vismaz mēnesi pirms vairogdziedzera scintigrāfijas nelietot kādu no joda (brūču apstrāde, kontrastvielas u.c.) vai broma (nervu un klepus mikstūras u.c.) savienojumiem. Nevajadzētu lietot blokatorus (kardioloģiskiem pacientiem). Šie elementi uzkrājas vairogdziedzera audos, kas diagnostiku ar izotopiem padara nelietderīgu. Ēšana neietekmē attēla kvalitāti.
  • Nieru funkcijas izmeklēšanai pacientam ir parastais režīms, bet pusstundu pirms izmeklējuma jāizdzer vismaz viena glāze šķidruma.
  • Skeleta un citu orgānu un sistēmu izmeklējumiem parasti nav nepieciešama īpaša sagatavošanās.

Ierodoties uz izmeklējumu, vēlams ņemt līdzi iepriekšējo radioloģisko izmeklējumu rezultātus.

Izmeklējumus veic Dr. Antra BĒRZIŅA

Medicīnas centrā ARS uzstādītā radionuklīdās diagnostikas iekārta Philips SKYLIGHT AZ gamma kamera, kura ir vienīgā Latvijā pieejamā bezgentrija (nav ierobežojuma pacienta svara vai apmēra dēļ) iekārta.
Pacienta saņemtais starojums ir mazāks par saņemto starojumu daudzos rentgena un datortomogrāfijas izmeklējumos. No ievadītajām kontrastvielām nav novērotas alerģijas reakcijas.

Scintigrāfijas izmeklējumu apmaksā arī Nacionālais veselības dienests.

Cenrādis