Piesakies vizītei: + 371 67 201 007 vai elektroniski aaa Seko ARS
Karpālā kanāla operācijas

Karpālā kanāla operācijas

Tirpst rokas? Sāp rokas?

Kāds ir roku tirpšanas iemesls?

Lai arī pastāv apmēram 30 dažādi roku tirpšanas iemesli, tomēr biežākais cēlonis ir karpālā kanāla sindroms.

Kas ir karpālā kanāla sindroms?

Karpālā kanāla sindroma gadījumā, plaukstas locītavas rajonā ir nospiests nervs. Nerva nospiedums ir iemesls roku tirpšanai, nejūtīgumam un smagos gadījumos arī nespējai veikt darbības ar rokām.

Kādas ir biežākās slimības izpausmes?

  • progresējoša tirpšana rokās, īpaši izteikta naktīs;
  • progresējošas sāpes rokās;
  • pietūkuma, nejūtīguma sajūta pirkstos no rītiem;
  • kustību traucējumi plaukstās, nespēks, muskuļu izdilums;
  • nespēja satvert un noturēt sīkus priekšmetus.

Kāpēc rodas karpālā kanāla sindroms?

Parasti tas rodas kā sekas ilgstošai roku pārslodzei strādājot. Veicot ilgstošas, vienveidīgas kustības ar rokām, plaukstas pamatnē esošās cīpslas un saites ar laiku pietūkst, sabiezē, un pakāpeniski sāk nospiest blakus esošo nervu. Kā iemesls saišu un cīpslu sabiezēšanai bez roku slodzes var būt arī vairākas slimības (piem. cukura diabēts, vairogdziedzera, nieru slimības).

Dzīves laikā, roku pārslodzes rezultātā, pakāpeniski gar nerviem ejošās cīpslas un saites kļūst biezākas (hipertrofējas), tādējādi rokā esošajiem nerviem paliek mazāk vietas un tie pakāpeniski tiek nospiesti. Nerva nospiedums izpaužas ar roku tirpšanu un sāpēm. Karpālā kanāla sindroma gadījumā nospiests ir vidusnervs, Kubitālā kanāla sindroma gadījumā – elkoņa nervs.

Kādas ir ārstēšanas iespējas?

Ja Jums ir minētie simptomi, diagnozes precizēšanai un ārstēšanās nozīmēšanai nepieciešama speciālista konsultācija.Vieglos gadījumos ārstēšanos uzsāk ar medikamentiem un ortozes uzlikšanu, taču smagos gadījumos vai tad, ja medikamenti nelīdz, nepieciešama endoskopiska operācija. Operācijas tiek veiktas dienas stacionāra apstākļos pielietojot maztraumatisko – endoskopisko vai tradicionālās ķirurģiskās metodes.
Pilnībā izārstēt slimību vai panākt ievērojamu uzlabošanos izdodas panākt vairāk kā 90% gadījumu. Ārstēšanas mērķis ir samazināt nerva nospiedumu.

Kas ir endoskopija?

Endoskopija ir jauna, revolucionāra metode roku tirpšanas ķirurģiskai ārstēšanai. Šī metode ir mūsdienu “zelta standarts” pasaulē un Latvijā. Operācijas uzdevums ir atbrīvot nervu no nospiestās vietas. Endoskopiskai metodei, salīdzinot ar līdz šim izmantotajām ķirurģiskās ārstēšanas metodēm ir virkne priekšrocību, tai skaitā minimāls kosmētiskais defekts, īsāks un mazāk sāpīgs pēcoperācijas periods, agrīna darba spēju atjaunošanās. Šī metode ir īpaši piemērota augsta riska pacientiem ar apgrūtinātu brūču dzīšanu (cukura diabēta, perifēro artēriju, metabolo u.c. slimību gadījumos). Ar endoskopa palīdzību caur nelielu griezienu ādā nerva rajonā ievada mazu videokameru (4 mm). Vērojot attēlu monitorā ķirurgs pārgriež nervu nospiedošo saiti un atbrīvo nervu. Operācijas efektivitāte virs 90%.
Konsultācijas un plaša spektra ķirurģiska ārstēšana Medicīnas centrā ARS izmantojot jaunākās paaudzes vācu firmas Storz endoskopu.

Ilgstoši neārstēta kompresijas neiropātija izraisa mokošas sāpes un neatgriezenisku nerva bojājumu, kas var novest pie locekļa paralīzes, darbaspēju zuduma un invaliditātes!

Medicīnas centrā ARS Dienas stacionārā veicam:

  • minimāli invazīvu (endoskopisku) stenozējošo neiropātiju (karpālā, kubitālā, tarsālā u.c. kanālu) ķirurģisku ārstēšanu

VIDEO:

OPERĀCIJU CENAS